Pénzszóró szabadságharc

<p>Robert Fico gazdasági szabadságharcának újabb csatája kínos vereséggel fenyeget. A szlovák kormányfő számára presztízskérdés, hogy amíg ő van hatalmon, az energiaárak ne, vagy ha mégis, akkor csak minimális mértékben nőjenek.</p>

Ennek érdekében bármire hajlandó, most azonban úgy tűnik, legutóbbi lépésével zsákutcába vitte a kormányt, és tekintélyvesztés nélkül nehezen lehet belőle kihátrálni. 

Fico soha nem tudta megbocsátani a jobboldali pártoknak, hogy a Szlovák Gázművek (SPP) 49%-os részvénycsomagját a német E. ON Ruhrgas és a francia GDF Suez társaság megvásárolhatta. A kormányfőnél így senki sem lehetett boldogabb, amikor az említett cégek bejelentették, tulajdonrészüket a cseh Energetický a průmyslový holdingnak (EPH) adják el. Mivel az állam az SPP többségi tulajdonosa, az adásvételhez a kormány engedélyére van szükség. Fico ezért cserébe az SPP lakossági gázkereskedelmet felügyelő anyavállalatának a teljes ellenőrzését kérte, amivel az EPH egyet is értett. Ez utóbbi így az idei év elejétől megszerezhette a vezető gázszolgáltató kisebbségi tulajdonrészét, most pedig arra vár, hogy a kormány érvényesíti a jogát, és ajánlatot tesz az említett anyavállalat teljes átvételére, amiért csaknem 60 millió eurót kellene fizetnie.  A kormánynak az eredeti ígéretek szerint március végén kellett volna választ adnia arra, hogy valóban átveszi-e a lakossági gázárakat ellenőrző céget, a következő határidő április vége volt, most pedig május végére ígéri a döntést. A késés oka, hogy valószínűleg a kormány is felismerte: az egész tranzakció felesleges pénzkidobás egy olyan időszakban, amikor egyébként az államháztartási hiány lefaragása érdekében minden cent elköltését meg kellene fontolni. A csaknem 60 millió eurós vételárért cserébe egy veszteséges cég fölött venné át az ellenőrzést, s ebből semmi előny nem származna, hiszen a lakossági gázárakról közvetve már most is a kormány dönt, az áremelési javaslatot ugyanis az SPP közgyűlése teszi, amelyben az államnak többsége van. A kormányhoz közeli elnöke van az árszabályozási hivatalnak is, amely az árakról szóló végső döntéseket hozza. Az egész ügylet így csak egy célt szolgálna: Fico újra a lakosság védőszentjének szerepében tetszeleghetne - potom 60 millióért. Gazdaságilag szerencsésebb időszakban valószínűleg megérne ez ennyi állami pénzt Ficónak, de a jelenlegi helyzetben ezt még a nyíltan populista kormánynak is kétszer meg kell fontolnia. Most valószínűleg azon gondolkodnak, hogyan hátrálhatnának ki az ügyletből tekintélyvesztés nélkül. Nem lesz könnyű, de nem kell félteni Ficót, hiszen már többször bizonyította, hogy magyarázkodásban, félrebeszélésben, saját hibáinak elkendőzésében az egyik legtehetségesebb szlovák politikus.  
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?