Panama-iratok: életveszélyben a szivárogtató

<p>A panamai Mossack Fonseca ügyvédi irodához köthető nemzetközi offshore-botrányt kirobbantó kiszivárogtató úgy érzi, veszélyben van az élete, de a Süddeutsche Zeitung szinte bármi áron hajlandó megvédeni és titokban tartani a kilétét &ndash; hangsúlyozta csütörtökön a lap főszerkesztője, Wolfgang Krach.</p>

Krach kiemelte, hogy az oknyomozó újságírás alapja a források védelme. „Ha leteszünk arról, hogy megvédjük a forrásainkat, azzal vége az oknyomozó újságírásnak” – szögezte le Krach a ZDF német közszolgálati televízió egyik műsorában.

A titoktartást kérő forrás egy évvel ezelőtt kereste meg a müncheni lapot azzal, hogy azt szeretné, ha nyilvánosságot kapnának a panamai ügyvédi irodánál zajló ügyek. Minden valószínűség szerint ez a világ legnagyobb kiszivárogtatása: a forrás 2,6 terrabájtnyi adatot adott át, amely több mint 11 millió dokumentumot tartalmazott kétszázezernél is több offshore vállalkozásról, betekintést nyújtva abba, hogyan mozgattak pénzeket többek között a világ leggazdagabb és legnagyobb hatalmú emberei. Az adatokat a Süddeutsche Zeitung és az ICIJ nemzetközi oknyomozó újságíró-szervezet dolgozta fel.

Ártatlannak mondja magát az argentin elnök

Ártatlanságát hangoztatja a panamai offshore-botrányban érintett Mauricio Macri argentin elnök. Macri visszautasította, hogy bármit is kihagyott volna az adóbevallásából. Mint mondta: áll az igazságszolgáltatás rendelkezésére. Macri neve két offshore céggel hozható összefüggésbe. Az argentin államfő ugyanakkor leszögezte: őszinte volt, tiszteletben tartotta a törvényt, és nincs rejtegetnivalója.

Az elnök apja az ország egyik leggazdagabb embere. Mauricio Macri azt állítja: a nevéhez köthető cégek a család vállalkozásai, ő csak a nevét adta hozzájuk, és semmilyen ellenszolgáltatást nem kapott. Mindezt az elnök élő televíziós beszédében mondta el. Eközben a Buenos Aires-i elnöki palotánál 500 ember tiltakozott az államfő lemondását követelve.

Mauricio Macri azt is bejelentette, hogy vagyonkezelő alapot szeretne létrehozni, amely hivatali ideje alatt tőle függetlenül kezelné minden pénzügyét. „Ilyet még egyetlen elnök sem tett. Azért teszem ezt, mert azt akarom, hogy szemernyi kétely se legyen” – szögezte le Macri.

Vizsgálatot indítanának ellene

Az AP hírügynökség birtokába jutott dokumentumok értelmében az ügyészség már benyújtotta a hivatalos kérvényt a bíróságon, hogy vizsgálatot indíthasson az elnök ellen. A bíró megalapozottnak látta a kérést, s szükségesnek tartja a vizsgálatot annak kiderítésére, hogy nem járt-e el az elnök rosszhiszeműen. A bíró szerint bár Macri ártatlannak mondja magát, be kell számolnia arról, milyen szerepe volt a kérdéses cégekben, és a vállalatok milyen adószabályok szerint rótták le a közterheket.

Ellenzéki vezetők is azt követelik, hogy az elnök tisztázza magát. Macri ugyanis azt állítja, hogy az egyik, a Bahamákon bejegyzett céget azért hozták létre, hogy Brazíliában fektessenek be, de a projekt nem valósult meg, és a céget fel is számolták. Az ellenzék ugyanakkor választ vár arra, hogy miért volt az elnök társtulajdonosként feltüntetve, ha ő azt állítja, hogy sem szerepe nem volt a cégben, sem pénzhez nem jutott az offshore vállalkozásból.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?