Orosz női példa

Nagyon ritkán jut el hozzánk hír arról, milyen helyzetben élnek az orosz nők, mert a nagypolitikának nevezett patriarchális rendszer eltakarja előlünk. Fel sem merül Oroszországgal kapcsolatban, hogy a nők helyzetéről külön értekezni kellene. Jelenleg mindent felülír az ukrán háború, amelynek kapcsán az első hónapokban híreket kaptunk arról, milyen kegyetlen módon erőszakolták és ölték meg az ukrán nőket az orosz katonák. Egy ideje azonban erről se szólnak a hírek.

Sajtóvisszhangot csak az igazán nagy hangú nők tudnak kelteni, és ehhez óriási adag bátorság is kell. Az egyik ilyen hang, a Pussy Riot zenekaré, amely 2012-ben egy provokatív „punk imát” adott elő a moszkvai Megváltó Krisztus-székesegyházban, azért fohászkodva, hogy megszabaduljanak Putyin rezsimjétől. Ennek híre bejárta a világsajtót, és arról is tudtunk, hogy a Putyin-rezsim letartóztatta és börtönbüntetésre ítélte őket. Marija Aljohina később egy könyvben hozta nyilvánosságra történetét, börtönnaplóját, a kegyetlenségeket, amelyeket átélt. A csapat legaktívabb tagja, Nagya Tolokonnyikova szintén könyvben írta meg a szibériai kényszermunkatárborban eltöltött időt. A rabságból az Amnesty International és sok más nemzetközi szervezet nyomására végül szabadon engedték őket, az ellenük intézett további rendszeres támadások, letartóztatások miatt azonban kénytelenek voltak külföldre menni, ahol viszont ugyanolyan erővel folytatják tevékenységüket. Világszerte nemzetközi fesztiválokon, konferenciákon és egyéb rendezvényeken lépnek fel. Mára globális mozgalommá fejlődött a zenekarként induló formáció.

Tolokonnyikova idén Putyin hamvai címmel az egyesült államokbeli Új-Mexikóban, Santa Fe művésztelepén állította ki az együttessel közös tárlatát, amelyet egy konténerben helyezett el. A tárlat bemutatja annak a szibériai börtöncellának a pontos mását is, ahol Tolokonnyikova két évet töltött el.

A kiállítás címe azonos egy előző Pussy Riot-előadás címével, amelyben egy csoport balaklavás (sísapkához hasonló álarc, amely szinte az egész arcot eltakarja) nő elégette az orosz elnök képmását, majd az így keletkezett hamut üvegedényekbe gyűjtötték, amelyek az installáció részét képezik. Az üvegek mellett gombok találhatók a falon, amelyeknek megnyomása Putyin hamuvá válását és a szexizmus megszüntetését ígéri.

A tárlat középpontjában a Putyin hamvait dokumentáló kisfi lm vetítése, valamint poszterek láthatók az együttes első dalának, a Kill the Sexist-nek a szövegével és Tolokonnyikova bírósági ítéletének másolatával. Felettük egy vagina alakú Szűz Mária-rajz látható. Tolokonnyikova (emiatt is) Oroszországban felkerült a körözött bűnözők listájára, bár eddig is folyamatos zaklatásnak volt kitéve, mint az együttes többi tagja is, az állami szervek részéről.

A Kenti Egyetem viszont a Canterburyi Székesegyházban tartott diplomaosztó ünnepségen díszdoktori címet adományozott nekik, bár itt is kisebb botrányt okoztak a peformanszukkal, ugyanis a katedrális vezetése és maga az érsek sem tudott a fellépésükről, mivel azt nem jelentették be. Egy ilyen csapattól viszont ez nem meglepő, hiszen ha eddigi munkájukhoz mindig engedélyt kértek volna, ma sehol sem lennének.

A csoport a Mama, Don't Watch TV című számot adta elő, amely többek között az Oroszországnak történő fegyvereladás embargójára, az orosz tisztviselők elleni szankciókra és Vlagyimir Putyin orosz elnök nemzetközi bíróság elé állítására szólít fel.

A Pussy Riot tagjai 2018-ban a szlovák Pohoda fesztiválon is itt voltak, Aljohinova 2022 őszén Pozsonyban járt Riot Days című könyvének bemutatása kapcsán, felléptek Ukrajnában is, a Mama, Don't Watch TV című daluk pedig az ukrán háború ellen szólal fel.

„Még mindig úgy gondolom, hogy a művészet néha erősebb lehet, mint a tankok és a golyók, mert a golyók csak a testedbe, a művészet viszont az elmédbe tud hatolni” – mondta Tolokonnyikova. Könyvében pedig kijelenti: „Kérd számon a hatalmasokat, és gyönyörködj a bukásukban! Makacs ellenállás és sokatmondó mosoly – ez legyen a fegyvered!"

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?