Olcsó olaj: áldás és átok egyszerre

<p>Alig másfél éve még 110 dollár felett kínálták a nyersolaj hordóját, napjainkra az ára 30 dollár alá esett, és csak az Egyesült Államokat sújtó hóvihar tornázta feljebb néhány napra. 2003 óta nem volt ilyen&nbsp;olcsó&nbsp;az&nbsp;olaj. A hallatlanul nyomott energiaár az állandósult túltermelés következtében egész évben kitarthat.&nbsp;</p>

Ami Európa vagy Japán gazdasága számára pénztárcát kímélő áldás, az a nagy olajkitermelőknek kész katasztrófa. 

Venezuelában az elnök a gazdasági szükségállapot gondolatával játszik, sőt az ország elveszítette szavazati jogát az ENSZ-ben, mert az üres államkassza miatt nem fizette be az éves hozzájárulást. Putyin Oroszországa is megroggyant, újra kell tervezni a költségvetést, ami magyarul azt jelenti, durva megszorítások jönnek, a rubel árfolyama zuhanórepülésben, a gazdaság hanyatlik. A nagyravágyó terveket szövögető Putyin elnököt ez talán a realitás talajára rántja vissza, konkrétan jegelheti kalandor akcióját KeletUkrajnában, bár az orosz mentalitást ismerve, előtte még egy időre bekeményíthet. A Perzsa-öböl nagy olajkitermelői, beleértve Szaúd-Arábiát is, csak idén mintegy 300 milliárd dollártól esnek el a padlóra kerülő nyersanyagárak miatt. Mivel Kína gazdasága lassul, kevésbé szomjazza azolajat, az embargó bilincsét levető Irán pedig rövidesen akár napi 500 ezer hordóval is növelheti olajexportját, ezért az sem kizárt, hogy akár 2020-ig is élvezhetjük, mi energiaimportőrök, az olcsó olaj előnyeit.

Az olcsó olaj és a hozzá kötődő földgáz éves szinten 0,2-0,3 százalékkal gyorsíthatja Szlovákia gazdasági növekedését és féken tartja az inflációt. Az unió többi olajimportőréhez hasonlatosan javítja a külkereskedelmi mérlegünket, az olcsóbb benzin pedig máris javítja az autóeladásokat, ami a három autógyártóra támaszkodó ország számára egyáltalán nem mellékes. Összességében tehát tágabban értelmezett régiónkban mind a költségvetésben, mind a háztartások pénztárcájában több elkölthető jövedelem marad. Mivel a közép-európai gazdaságok legnagyobb kereskedelmi partnerei energiaimportőrök, így nagyobb kereslet jelentkezhet térségünk termékei iránt. 

De az sem volna szerencsés, ha nagyon rászoknánk az olcsó olajra. Egyrészt egyszer visszajön a drágaság, másrészt az alacsony energiaárak fékezhetik a párizsi klímakonferencián elfogadott környezetbarát megoldások terjesztését, végezetül az olajtól függő afrikai államok, Gabontól kezdve Nigérián át Algériáig megroppanhatnak, ami újabb menekülthullámot gerjeszthet. 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?