<p>Tavaly decemberben a parlament elnöke, a szlovák gazdasági csoda egyik atyja, Richard Sulík kijelentette, hogy egy „B tervvel” fel kellene készülni a korona esetleges bevezetésére. A felvetést egy hónap múlva Iveta Radičová kormányfő is megismételte. Az utóbbi hónapokban a valutaunió hírneve valóban megkopott. A gyenge szankciók miatt majdnem minden tagország megszegi az előírásokat.</p>
Nemzeti álmok
A fejlettebbek kevésbé, de nyíltan, a fejletlenebbek viszont sunyin és nagyon. A felelősségvállalás ezzel szemben kollektív. A felállított pénzügyi alapba mindenkinek kötelezően be kell szállnia. A kérdés, érdemes-e kitartani az euró mellett így akár jogos lehet.
Gazdasági szempontból egyértelműen igen. Ha eltekintünk is az előzetes kalkulációk alapján a mintegy 200 millió eurós egyszeri kiadástól, a korona inkább a bizonytalanság forrása lenne. Az első kérdés az, milyen árfolyamot választanánk. Visszatérnénk az egy a harminc arányhoz, vagy maradnánk az egy az egyhez paritáshoz? Ez természetesen csak az első pillanatban lenne így, hiszen a kilépésnek csak lebegtetett árfolyam mellett lenne értelme. A korona értéke mindenképpen zuhanna, hiszen ne feledjük, az eurózóna nem esne szét, csak mi lépnénk ki belőle! Németország, Hollandia vagy Ausztria továbbra is a tagja lenne, tehát világvaluta szerepe továbbra is megmaradna. Aztán minden adósság, legyen az állami vagy magán, azonnal devizaadóssággá válna, vagy koronára átváltva megnőne, és az árfolyam sokáig változékony maradna. A bizonytalanság áthatná az egész gazdaságot, és Szlovákia lekerülne a befektetői térképekről.
A SaS és az SDKÚ-DS vezető politikusainak terve azonban egybecseng Ján Slota minapi kijelentésével, hogy ki kellene lépni az unióból. Akárcsak az SNS-vezér, Radičová is a központosítási törekvéseket hányja az unió szemére. Míg Slota a politikai függetlenség elvesztésén kesereg, Radičová a költségvetési és adópolitikai önállóságot védené.
Tavaly az euroszkeptikusok még dicsérték Radičová ellenkezését a görög mentőcsomaghoz való hozzájárulás elutasításakor, ellenben a karakán szókimondásnak is van határa. Szlovákia eurózónából való kilépésének lebegtetése komolyabb kérdés, a politikai megbízhatatlanság jele. A fejlett tagországok nem gördítenének akadályt ez elé, hiszen annak idején a NATO is megvolt Szlovákia nélkül. Úgy tűnik tehát, hogy a szlovák nemzeti önállóság álma tovább él a szlovák politikai elitben, és függetlenül a párthovatartozástól, illetve a lakosság érdekeitől, rombolja az ország hitelét.
Horbulák Zsolt
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.