<p>Borzolgatja a szél a kalászokat a mézszínű búzatáblán, mint hajfürtöket a föld szőke fején. Milyen volt szőkesége, kesergett szegény Juhász Gyula, de a lányok is, akiknek a hidrogén-peroxid elégette a haját, amikor szőkék akartak lenni, mint Angelika, az angyalok márkinője.</p>
Nem mindegy, kié a föld
Utánozó majmok, undokoskodott egy fiú, aki a barna körömlakkjukat is megkritizálta. Vécét pucoltatok, vagy direkt kakába mártották a kezeteket? Szörnyű, az egyik elkezdi, a többi meg követi! Nekem csak a természetes kinézetű lányok tetszenek, akik nem festik magukat, és nem utánoznak semmilyen divatmajmot! A tanár elvtársnő is biztosan hallotta őt, mert az órán elmagyarázta, hogy kamaszkorban normális dolog az utánzás. Azzal, hogy másokat utánoztok, megtapasztaljátok, mi a jó nektek. Így fejlődik a személyiségetek, és általatok a világ. Persze az utánzás lehet veszélyes is, ezért jól gondoljátok meg, kit utánoztok!
A nőnek gyakran eszébe jutnak ezek a szavak, és egy francia szociológus, Gabriel Tarde, aki szerint az utánzás a társadalmi fejlődés motorja. Egy temetőben látott egy sírt, amelyen lepattogzott zománcú tepsiben sorakoztak az égő mécsesek. Első látásra elég morbid, de ki tudja, talán ez volt a sírban nyugvó kedvenc tepsije, amiben finom vasárnapi süteményeit sütötte, gondolta a nő. Ám két héttel később az egész temető megtelt kiszuperált tepsikkel. Néhány hónap múlva valakik innoválták a tepsijüket: kibélelték alufóliával. Az új divat futótűzként terjedt. A temetőt elárasztották az ezüst tepsik, amitől olyanná vált, mint egy üzemi konyha. Ráadásul napszemüveg nélkül nem lehetett benne közlekedni, mert a sok csillogó ezüstpapír egyfolytában tükörként verte vissza a fényt. Aztán megjelentek az első sildes sapkások, majd egy férfi, akinek sapka helyett kis napernyő volt a fején, Párizsban vette nigériai árusoktól…
Legutóbb akkor jutott eszébe az utánzáselmélet, amikor egy régiófejlesztési szakember előadását hallotta. Felvázoljuk az embereknek, hogy milyen módon fejleszthetik a településüket úgy, hogy abból személyes hasznuk is legyen, mondta az illető. Amit végképp nem tanácsolunk, hogy eladják a földjüket a befektetőknek. Erre mit tapasztalunk? Hogy sorban szabadulnak meg a földjeiktől. Ha az egyik kap egy kis pénzt, akkor a többi is utánozza, és még el is dicsekszik, hogy az ő földjükön golfpálya épül! Pedig a földnek stratégiai jelentősége van! Nem mindegy, hogy kié lesz!
Könnyű a gabonának, gondolja a nő. Kibújik a földből, sütkérezik, s csak úgy mellékesen megszőkül. Nincs saját személyes útja, nem utánoz, nem fejlődik, mint az ember. Persze nem minden fejlődéshez kell utánzás, és nem minden utánzás hoz fejlődést. Az a fiú is elvett egy lányt, aki kilószámra kente magára a Dermacolt, s most is tetovált szemöldöke és aranycsillámos, fekete szélű műkörme van. De boldogok, és ez a fontos.
Már csak az a kérdés, hogy mi az utánzás. És mi a fejlődés.
Lampl Zsuzsanna
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.