<p>Oly korban élünk, amikor soha nem látott méreteket öltött az afeletti felháborodás, hogy micsoda jogtiprásokat követtek el itt húsz éve. Bizony, a felháborodás hullámai akkorák, hogy immár Robert Fico és Andrej Danko is meg akarja szüntetni a mečiari amnesztiákat.</p>
Most mi van a háttérben?
Hogy valóban törölni akarják-e, vagy csak ezt a látszatot akarják kelteni, ma még nem tudjuk. Amit viszont biztosan tudunk, az az, hogy ami a mečiarizmus idején történt, pontosan az zajlik ma is, az orrunk előtt.
A harmadik Mečiar-kormány idején egyszerűen intézték a fejesek (bűn)ügyes-bajos dolgait. Vladimír Mečiar volt kormányfő és Ivan Lexa, a titkosszolgálat akkori vezetője feljelentette Peter Vačok nyomozót, mert volt olyan szemtelen és rendőrnyomozóként viselkedett, vagyis elkezdett valóban nyomozni az emberrablási ügyben. Természetesen semmi nem igazolódott be abból, amit Mečiar és Lexa a feljelentésben írt, ezt már 1995-ben megállapította a belügyminisztérium belső ellenőrzése. De a céljukat így is elérték, Róbert Vlachovský megbízott ügyész elvette az ügyet a kellemetlenkedő nyomozótól, azzal az indokkal, hogy ez elengedhetetlen „az objektív és független eljárás lefolytatásához”.
Ma, húsz évvel e szégyenteljes eljárás után csak az a különbség, hogy nem az érintett vezető politikus tesz feljelentést, hanem meghosszabbított kezeként valamelyik beosztottja. Tavaly augusztusban a Nemzeti Bűnüldözési Hivatal (NAKA) nyomozója feljelentést tett Vasiľ Špirko ügyész ellen. Mint tudjuk, a NAKA igazgatójának főnöke az országos rendőrfőkapitány és a belügyminiszter.
Špirko volt az illetékes ügyész abban az ügyben, amelyben azt kellene kinyomozni, hogyan jutott tulajdonrészhez Robert Kaliňák Ladislav Bašternák cégében, a B.A. Hausban. Peter Šamko bíró jogi elemzésének köszönhetően már nyilvánosan ismert, hogy Špirko gyanúsítgatása ugyanannyira volt „megalapozott”, mint annak idején az a feljelentés, amit Mečiar és Lexa tett Vačok ellen. Šamko a Špirko elleni feljelentésről azt írta, „a feljelentésben szereplő cselekmény nem minősül minden kétséget kizáróan bűncselekménynek”. Ezért aztán joggal feltételezzük, hogy az ügyész elleni feljelentés csak azért született meg, meg valakinek ez volt a roppant fontos személyes érdeke. A legfőbb ügyészt, Jaromír Čižnárt felbőszítették tavaly augusztusban az ilyen feltételezések – szerinte amit a Špirko-ügyben írtak a lapok, az uszító hadjárat, „hogy el akarjuk tussolni a botrányt, ami képtelenség”. És azt állította, „Špirkótól senki nem vett el semmit”, vagyis hogy továbbra is ő az illetékes ügyész a Kaliňák–Bašternák-ügyben.
Monika Tódová újságíró most kiderítette, hogy ez nem igaz, Dušan Kováčik speciális ügyész elvette Špirkótól az ügyet, az indoklás szerint „az ügyészi felügyelet folyamatos biztosítása érdekében, miután feljelentés érkezett az ügyben illetékes ügyész ellen”.
Összefoglalva és aláhúzva – Dušan Kováčik speciális ügyész pontosan ugyanazt a szolgálatot tette most Kaliňáknak, mint húsz évvel ezelőtt Vlachovský ügyész Mečiarnak és Lexának.
Akkor az egész ügy hátterében súlyos bűncselekmények húzódtak. Most vajon mi van a háttérben?
A szerző a Trend hetilap kommentátora
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.