A Fico, Pellegrini és Danko vezette hármas koalíció eddig nem sok örömmel szolgált Szlovákia lakosságának.
Mi vár még ránk?!
Az ígért társadalmi nyugalom és rend helyett inkább félelmet, feszültséget és bizonytalanságot okoztak az embereknek. Sokadszor a kezembe vettem Szlovákia alkotmányát, és az alaptörvényben a preambulum után, az első fejezetben az első mondat így hangzik: „A Szlovák Köztársaság szuverén, demokratikus jogállam.” Ha ez igaz lenne 34 évvel a rendszerváltás után, örülhetnénk. Az igaz, hogy ezen az úton haladtunk, de Robert Fico negyedik kormánya a demokráciát és a jogállamiságot alapjaiban megrengette, ami miatt az Európai Unió, amelynek húsz éve tagjai vagyunk, többször figyelmeztette már Szlovákiát.
A koalíció által lázasan előkészített törvénymódosításokból kettő különösen szíven találta a lakosság társadalmi rétegeinek meghatározó csoportjait. Az egyik a közmédiák államivá változtatását célozza, és a sajtószabadságot támadja, s amely a polgárok releváns információkhoz jutásának jogát szünteti meg. A közmédia államosítása az ország minden polgárát érinti. Ha elfogadják, azt fogjuk hallgatni és nézni, amit a hatalom megenged. Az emberek szabadsága forog veszélyben, ami igazán a demokrácia alapja.
A másik indokolatlan törvénymódosítási javaslat a második nyugdíjpillér megnyitása, immár harmadszor. Ha ezt is sikerül a koalíciónak véghezvinni, akkor a több mint 20 éve nyugdíjra takarékoskodó, most még gazdaságilag aktív embereknek lesz majd jóval kisebb a nyugdíjuk. Az eredeti elképzelés szerint a dolgozók havi béréből 18%-ot vezettek el a Szociális Biztosítóba, amelyből 9% az államkasszába, a másik 9% pedig a második nyugdíjpillér számlájára került. A kétszeres megnyirbálás után a százalékarány átalakult: 12,5% az államkasszába, 5,5% pedig a második pillérbe megy. A második nyugdíjpillérben több mint 1,8 millió takarékoskodó van, az intézmény számláján pedig több mint 15 milliárd euró.
A politikai pártok közül az SaS alkotmányellenesnek minősítette a javasolt törvénymódosítást, tiltakozásként aláírásgyűjtésbe kezdtek a tervezet elfogadása ellen. A parlament csak akkor foglalkozik az ellenzéki javaslattal, ha legalább százezer aláírás gyűlik össze. Ha a lakosság nem hallatja a szavát, ha az emberek nem tiltakoznak elég hangosan – úgy, hogy azt az illetékesek észrevegyék, akkor a koalíció tovább hengerelhet, s e gőzhenger a nyugdíjrendszert sem fogja kímélni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.