Merre tart Magyarország?

A Fidesz kezdeményezésére „Merre tart Magyarország?” címmel politikai vitanap kezdődött csütörtökön az Országgyűlésben. Medgyessy Péter miniszterelnök felszólalásában felvázolta a kormány jövőképét, amelynek középpontjában az Európai Unióhoz sikeresen csatlakozó Magyarország áll.

A Fidesz kezdeményezésére „Merre tart Magyarország?” címmel politikai vitanap kezdődött csütörtökön az Országgyűlésben. Medgyessy Péter miniszterelnök felszólalásában felvázolta a kormány jövőképét, amelynek középpontjában az Európai Unióhoz sikeresen csatlakozó Magyarország áll. Kovács László külügyminiszter megerősítette: a kormány álláspontja szerint az ország jó irányban halad. Felkérte az ellenzéket, hogy ne akadályozzák az előrehaladást ezen az úton.

Az Országgyűlésben csütörtökön politikai vitanap kezdődött „Merre tart Magyarország?” címmel. A politikai vitát a Fidesz-frakció kezdeményezte. Az MTI híradása szerint az első felszólalást Medgyessy Péter miniszterelnök tartotta.

– A kormány jövőképe egy olyan európai uniós Magyarország, amely magyarság-identitását erősíti, demokratikus intézményei jól működnek, a piaci versenyen keresztül modernizál, és a fiatalság tudását versenyképessé teszi. Magyarország a fejlett Európa, az Európai Unió felé tart – szögezte le Medgyessy Péter. – A jólétet nem adják ingyen. Ezt mi, magyarok jól tudjuk. Az Európai Unió kihívás, alkalmazkodási igény, munka és teljesítmény.

A miniszterelnök leszögezte: az Európai Uniótól nem kell félni. Szerinte az országnak a felkészülésre kell koncentrálnia, a csatlakozás ugyanis ismereteket, alkalmazkodóképességet, valamint rugalmasságot igényel. „Erre képesek vagyunk, a következő hónapokban a felkészülést gyorsítani kell és hatékonyabbá kell tenni. Ehhez a feltételeket a kormány megadja.”

Cél az esélyteremtés

Az Európai Unió esélyt biztosít a felzárkózásra. Végre valóban lesznek források a vidékfejlesztésre, Magyarország bekapcsolódhat az európai nagy úthálózatokba, korszerűsítheti vasútvonalait, közös európai segítséggel áldozhat a környezetre. Medgyessy Péter rámutatott arra, hogy Magyarország nemcsak kapni fog Európától, hanem ad is: tudását, nyelvét, hagyományait.

Hozzátette: egy ország akkor képes igazi teljesítményre, ha megvan a lehetőség a kiugrásra, az újrakezdésre, a mobilitásra és van szolidaritás is. Magyarországnak ezért az esélyek javítását kell célult űznie. Ezt célozza a lakásépítési program, a fiatal értelmiségiek életfeltételeinek javítása, az oktatás fejlesztése, a munkahelyteremtő beruházások és vállalkozások ösztönzése, az egészségügy átalakításával egy jobb életminőség megteremtése. – Szándékunk a biztos jövő tudatának erősítése, a középosztály szélesítése és egyúttal megerősítése – hangsúlyozta a kormányfő.

Érdekeltek vagyunk a szomszédok integrációjában

A határon túli magyarságról szólva kiemelte: szükség van arra, hogy az uniós csatlakozás ne választófal legyen a nemzet Magyarországon és a határon túl élő részei között, „ezért vagyunk érdekeltek a szomszédos országok jólétében, gyors nemzetközi integrációjában, uniós csatlakozásában.” – Vannak olyan helyzetek, amikor a felelős emberek közötti összefogás elkerülhetetlen – szögezte le a miniszterelnök, aki a Magyarország életét, jövőjét jelentősen befolyásoló ügyekben minden politikai erőnek párbeszédet és partnerséget kínált.

Kovács: az ellenzék ne szórjon szögeket a csatlakozás felé vezető útra!

Kovács László arra kérte az Országgyűlés csütörtöki ülésén az ellenzéki pártokat, hogy ne nehezítsék meg Magyarország európai uniós csatlakozását. – Magyarország jó úton halad az Európai Unió felé. Azt várjuk a parlamenti pártoktól, hogy ne szórjanak szögeket, ne emeljenek akadályokat ezen az úton, mert ha Magyarország megtorpan, az közös felelősségünk, közös szégyenünk lesz – mondta a külügyminiszter. Kovács rámutatott arra is, hogy nem fog csökkenni a határon túli magyarok támogatása, csak átláthatóbb, demokratikusabb módon jut majd el az érintettekhez.

Csehák Judit egészségügyi, szociális és családügyi miniszter a vitában a jóléti fordulat, valamint az esélyteremtő állam kialakulásának szükségessége mellett érvelt. Leszögezte: mindenkinek tudomásul kell vennie, hogy jelenleg „a nemzeti válogatott” küzd az európai uniós csatlakozásért.

Csillag István gazdasági miniszter kijelentette: szabad utat kívánnak nyitni a vállalkozások, beruházások előtt. – Okos Magyarországot teremtünk, a Széchenyi-tervet pedig eurokonformmá tesszük. A kormány hisz a magyarok tehetségében – fogalmazott. Katona Béla (MSZP) leszögezte: Magyarország Európába tart, mert oda tartozik. A szocialista honatya felszólalásában a hátrányos helyzetben lévők esélyeinek megteremtésére helyezte a hangsúlyt. – Az ország lemaradó egyharmadát is magunkkal visszük új, tágasabb otthonunkba – jelentette ki. A képviselő közölte: néhány ellenzéki politikussal szemben úgy gondolják, hogy sem az európai unión, sem Európán kívül nincs biztos jövő Magyarország számára.

Áder János: a kormány aljas, ocsmány, alpári eszközökhöz folyamodik

Áder János (Fidesz) kijelentette: a szocialisták becsapták a választóikat, hiszen jóléti rendszerváltozást, ingyenes tankönyvet, 800 kilométer autópályát és autóutat, adócsökkentést ígértek. Az ellenzéki politikus szerint ezzel szemben jövőre csak bruttó 3 százalékkal emelkednek a bérek, jó ha 200 kilométer új út elkészül, az adókulcsok nem csökkennek, az egyszerűsített vállalkozói adót pedig csak néhány tízezren vehetik majd igénybe.

Leszögezte: miközben a szocialistákhoz közeli gyanúsítottak kikerülnek az előzetes letartóztatásból és Tasnádi Péter, „a szocialisták nagy barátja” rendőri kísérettel szabadon grasszált, a hatalom politikai ellenfeleivel szemben „törvénytelen eszközökkel hajtóvadászat folyik.” – A legaljasabb, legocsmányabb, legalpáribb eszközökkel igyekszenek lejáratni politikai ellenfeleiket – jelentette ki a Fidesz frakcióvezetője.

Kuncze: az EU-csatlakozás értékválasztást jelent

Kuncze Gábor felszólalásában leszögezte: az SZDSZ szerint Magyarországnak hezitálás nélkül kell haladnia az Európai Unió felé. A szabad demokraták az európai uniós csatlakozás feltétlen hívei. A frakcióvezető szerint Magyarország számára nem alternatíva az európai unión kívüli élet. Kuncze Gábor hozzátette: az EU-csatlakozás egyértelmű értékválasztást jelent, az ország polgárai számára a jólét lehetőségét hozza el.

Dávid Ibolya: a csatlakozáson a lakosság jelentős részének nyernie kell

Dávid Ibolya (MDF) leszögezte, hogy az országnak minél előnyösebb feltételekkel kell csatlakoznia az Európai Unióhoz. A képviselő kijelentette: a lakosság jelentős részének a csatlakozás – „második honfoglalás” – nyertesének kell lennie. A politikus óvott a liberális büntetőjogtól. Szerinte a büntetőjog tervezett lágyításának következtében a bűnelkövetők jogai az áldozatok jogaival kerülnek egy szintre. Dávid Ibolya elutasította azt a törekvést, amely a kábítószer-fogyasztás szankcionálásának mai rendszerén változtatna, valamint kifogásolta azt az elképzelést, hogy magánbörtönök jöjjenek létre.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?