<p>„Az egykulcsos adó március 10-éről 11-ére virradó éjszaka elhunyt” – közölte Peter Kažimír pénzügyminiszter a Szlovák Rádió Szombati párbeszédek című vitaműsorában. Ez az alaphang kellően kifejezi mindazt, ami a gazdaságpolitikában az elkövetkező négy évben vár ránk.</p>
Még tart az ötletbörze
Robert Fico miniszterelnök békülékeny hangneme fokozatosan harciassabbá válik, mivel lassan rájön, hogy a sokaknak oly tetsző milliomos- és luxusadókkal túl sok pénzt nem söpör be az államkasszába. A célzott szociális juttatások folyósítása ugyan életképes ötletnek tűnik, azonban hatékonysága azon múlik, mekkora havi keresetnél húzzák meg a határt. Ha már havi 800 euró is magas keresetnek számítana, ez esetben a teljes középosztály elesne a családi pótléktól.
Robert Fico a múlt héten igyekezett ráijeszteni a közvéleményre, mondván, a Radičová-kormány az év első negyedévében a tavalyi adathoz képest 500 millió euróval költött el. Ilyet még nem látott a világ – színészkedett a mostanában testmozgással is foglalkozó kormányfő. Szerény javaslatunk, hogy agya mozgatásával is foglalkozzon, mert akkor eszébe jutott volna, hogy előző kormányzásának utolsó évében, 2010-ben jóval nagyobb pénzszórást folytatott. A riogatás ahhoz kell, hogy megteremtse a pénzbehajtás feltételeit. A bankokat már megfenyegette a magasabb adókkal, a magán nyugdíjpénztárakból szintén a maximumot akarja kisajtolni, és most ismét nekifutott a magán egészségpénztáraknak, miközben fél szemmel már újra a Szlovák Gázműveket méregeti.
Mindezt már megéltük egyszer, azzal a különbséggel, hogy most talán kifinomultabb eszközökkel facsarja ki a pénzt az érintettekből. Tény, a második nyugdíjpillér komoly teher az állam számára, a rendszer csupán bő tíz év múlva fordul termőre, amikor már Fico remélhetőleg nem lesz a honi politika meghatározó szereplője. Viszont kormányának most kell a pénz, ezért a jövő nyugdíjasainak kárára csökkenteni fogják a magánpillérbe történő befizetések mértékét. Az egészségpénztárak nyeresége sem olyan tetemes ahhoz, hogy annak elvételéből akár csak három héten át finanszírozni lehessen a több sebből vérző egészségügyet. Ilyenkor érdemes emlékeztetni arra, hogy a jelenlegi egészségügyi miniszter korábban milyen hihetetlen veszteséget halmozott fel az állami egészségbiztosítónál.
Tény, az uniós feltételek teljesítésének szorításában a kabinet nem lehet túlságosan válogatós, egyszerűen le kell faragni a hiányt, méghozzá sürgősen. E téren járható útnak bizonyulhat az államigazgatás karcsúsítása, a párhuzamosan működő hivatalok felszámolása, továbbá az adóhivatalok működőképessé tétele. Nem győzzük eléggé hangsúlyozni, ha Szlovákia nem volna a rutinos adóelkerülők országa, akkor semminemű megszorító intézkedésekre nem volna szükség. Peter Pellegrini pénzügyi államtitkár tegnap közölte, a pénzügyi, a belügyi és az igazságügyi tárca közös erőfeszítéssel támadást indít az adóelkerülők ellen. Az ilyen trojkák csak akkor hatékonyak, ha kitartóan, nem kampányjelleggel göngyölítik fel az adóelkerülők szövevényes hálóját. Ötletek tehát vannak, ideje volna gondos egyeztetés révén és szakmai műhelymunka keretében kidolgozni a takarékossági intézkedések megfelelő ütemtervét úgy, hogy az életképes ágazatokból, társaságokból túl sokat azért ne sajtoljanak ki, az elszivárgó pénzforrásokat pedig leállítsák. Már csak azért is, mert nem egyszeri intézkedésekről van szó, hanem a Fico-kormány teljes ciklusára a pénzügyi szerénység kell, hogy jellemző legyen. Egyelőre az ötletbörze gyöngyszemeiből csemegézhetünk csak, talán a kormányprogramból kiderül, a jó gazda mértékletes visszafogottsága, vagy a politikai túlhatalomtól megrészegültek vagdalkozása lesz a jellemző a második Fico-kormányra.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.