<p>Hónapok óta tart a szlovák közszolgálati televízió és rádió igazgatójának megválasztása előtti taktikázás és helyezkedés, és az egyre hangosabb pengeváltások zaja immár kiszűrődik a zárt ajtók mögötti kormánykoalíciós egyeztetésekről.</p>
Médiaguruk
Andrej Danko SNS-elnök pártja hétvégi kongresszusán azt mondta, „én már nem játszanám tovább ezt a közszolgálatosdi színjátékot, megszüntetném a tévédíjakat és állami televíziót hoznék lére”. Danko tehát ismét az új lengyel „megoldást” szorgalmazza, amit Jaroslaw Kaczyński és pártja, a Jog és Igazságosság (PiS) vert át. E filozófia nyers és világos: aki megnyerte a választást, az a „néphatalom” nevében kormányoz, és minden területen köteles átvenni a hatalmat – nemcsak a törvényhozóit és a végrehajtóit, hanem a közszolgálati médiát is uralnia kell.
A PiS ezt úgy hajtotta végre, hogy módosította a közszolgálati média igazgatóinak kinevezéséről szóló törvényt, és azt a végrehajtó hatalom kezébe adta, konkrétan az államkincstár vezetőjének kezébe. Az új igazgatók kinevezése után annak rendje és módja szerint megkezdődött a tisztogatás, több száz embert távolítottak el a közmédiából. Az így létrejött párttévét és pártrádiót természetesen párthű emberek irányítják, mégpedig Kaczyński következő kijelentésének szellemében: „A televízió segítségével olyan képet alakíthatunk ki, amilyet akarunk, mert az emberek nem mérlegelik és elemzik a látottakat, hanem egyszerűen elfogadják azt igazságnak”.
Az így „államosított” lengyel köztévé nézettsége nagyot zuhant másfél év alatt, és a felmérések szerint egyre kevesebben tartják objektívnek és hitelesnek a műsorait, de ez mit sem érdekli a PiS elnökét. És nyilván nem főne emiatt Andrej Danko feje sem, ha ő irányíthatná a szlovák köztévét és közrádiót is, valahogy úgy, mint az állami vasutakat.
Robert Fico viszont egyáltalán nem beszél a közmédia államosításáról, hiszen minek ide a törvénymódosítási hercehurca, amikor az egészet el lehet intézni azzal, hogy a megfelelő embert ülteti a közmédia igazgatói székébe. Fico szerint az RTVS jelenlegi vezetése nem teljesíti a feladatát, „nem tudta biztosítani a közszolgálatiságot”, szerinte a hírműsorok „ellenzéki hangvételűek”, ezért személycserére van szükség az intézmény élén.
Ezzel szemben a felmérések szerint egyre nő a közszolgálati televízió nézettsége, és egyre többen tartják megbízható, kiegyensúlyozott, hiteles hírforrásnak. Nemzetközi összehasonlításban a szlovák közmédia függetlenségének mértéke olyan, mint a németé, és csak a skandináv országok közmédiái előzik meg ezen a téren.
A Smer elnökének Bugár Bélára is szüksége van ahhoz, hogy a kedvére való változás történjen a közmédia vezetésében. A Híd elnöke eddig ellentmondásos nyilatkozatokat tett. Részben ő is csatlakozott az STV bírálóihoz, amikor a tévé nézettségének és megbízhatóságának növekedését úgy kommentálta: „Éppen azért, mert növekszik a megbízhatósága, a valóságnak megfelelően kellene tájékoztatnia”. Mintha nem a műsorok miatt tartanák egyre többen kiegyensúlyozottnak a csatornát, hanem valami ettől teljesen független dolog miatt...
Másrészt a Híd elnöke azt is mondta, „kicserélhetjük az igazgatót, csak nehogy még rosszabbul süljön el a dolog”.
Az ellen, hogy Danko államosítani, a Smer pedig uralni akarja a köztévét, a két párt képviselőinek nincs semmi kifogása. De Bugár Bélának már nincs ilyen szerencséje a saját képviselőivel. Ezért a Smer vagy az SNS jelöltjének támogatását nemcsak a választóknak, hanem a sajátjainak is meg kell magyaráznia.
A szerző a Trend hetilap kommentátora
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.