Lehet, hogy ön is földtulajdonos?

Pozsony. Tavaly decemberi adatok szerint Szlovákiában körülbelül 580 ezer hektár föld vár gazdára, ezek az úgynevezett nevesítetlen földek. Ezeknek a földterületeknek az ügyét több politikai erő is „felkarolta“.

Pozsony. Tavaly decemberi adatok szerint Szlovákiában körülbelül 580 ezer hektár föld vár gazdára, ezek az úgynevezett nevesítetlen földek. Ezeknek a földterületeknek az ügyét több politikai erő is „felkarolta“. A Szlovák Nemzeti Párt és a Smer képviselői több alkalommal hangsúlyozták: a restitúciót és a földek nevesítését az magyarok – az Fidesszel együttműködő MKP vezetésével – arra szeretnék kihasználni, hogy szlovák területeket szerezzenek meg. Holott mind a restitúciók, mind a földnevesítések esetében csupán a tulajdonjogi viszonyok rendezéséről van szó. A mintegy 600 ezer hektárnyi föld tulajdonosai mindmáig nem kérték ki földjeik tulajdoni lapját.


Tehát olyan földek tulajdonjogának a rendezésére nyílik mód, amelyek jelenleg állami kezelésben vannak, de az ismeretlen helyen tartózkodó eredeti tulajdonosok tulajdonjoga nem évült el, illetve a földet törvényesen nem kobozták el, nem államosították, nem sajátították ki. Ha a földet nem kobozták el, és nem sajátították ki, akkor az eredeti, telekkönyvben feltüntetett tulajdonosok, vagy örököseik egy egyszerű telekkönyvi eljárás alapján megkaphatják az adott föld tulajdoni lapját. Amennyiben a tulajdonos már nem él, akkor a törvényes, vagy végrendeleti örökös hagyatéki póteljárást indíthat a területileg illetékes járásbíróságon. A hagyatéki póteljárás megindítására a világ bármely országában, bármilyen állampolgársággal rendelkező örökös javaslatot nyújthat be az illetékes járásbíróságra. Az ún. nevesítetlen földek egy része 2005. szeptember 1-jén állami, majd községi tulajdonba kerül, tehát célszerű ezen időpontig az eljárást lefolytatni. A tulajdonjog érvényesítése érdekében első lépésként tehát ki kell kérni a telekkönyvi kivonatokat a birtokosok jegyzéke alapján, amelyekhez az illetékes telekkönyvi hivatalban lehet hozzájutni. Ez alapján lehet eldönteni, hogy érdemes-e megindítani az eljárást. A sokat emlegetett 580 ezer hektár az ország területének mintegy 1,1 százalékát teszi ki. Az Új Szó szerződést kötött a Kartográfiai Hivatallal. A szerződés kimondja, hogy a Kartográfiai Hivatal átadja lapunkak az állami költségvetésből finanszírozott ROEP (fölújított földnyilvántartás) nyilvántartási jegyzékének egy részét, a nem nevesített tulajdonú földek adatbázisát, az 1964-ig vezetett telekkönyvekben bejegyzett tulajdonosok nevével.


Az esetleges félreértések elkerülése végett a személy- és településneveket abban a formában közöljük, ahogy a Kartográfiai Hivatal kiadta. Abban az esetben, ha saját magukat, rokonaikat vagy ismerőseiket vélik felfedezni a jegyzékben, és meg szeretnék indítani a nevesítési eljárást, első lépésként ellenőrizni kell az illetékes földhivatalban kit tartanak számon az adott parcella tulajdonosaként. Ha nincs jogerősen kiállítva új tulajdonlap, vagy csak alternatív tulajdonlap van kiállítva a parcellára, akkor egy régi adásvételi szerződés, hagyatéki jegyzőkönyv, földosztási jegyzék vagy más hasonló dokumentumfelmutatásával igazolni kell, hogy a jogigény megalapozott, s az említett okiratok csatolásával kezdeményezni kell egy friss tulajdonlap kiállítását. Ez az egyszerűbb jogi eljárások közé tartozik, de a jogban járatlan tulajdonost vagy örököst könnyen elriaszthatják az esetleges kezdeti nehézségek. A Szövetség a Közös Célokért jogsegélyszolgálata ilyen ügyekben próbál segítséget nyújtani. Az SZKC irodáiban kérésükre megírják az okmányok beszerzéséhez szükséges kérvényeket (nemcsak nevesítési, restitúciós ügyekben is). A jogsegélyszolgálat vezetője Szabó Olga. Ügyvédi irodájának telefon- és faxszáma 035/785-11-10; e-mail címe: [email protected]; levélcíme: 946 39 Patince, J. Fučík u. 213. Földügyekben segítségükre lehet Gál Gábor, az MKP parlamenti képviselője, valamint képviselői asszisztense, Csirik Zsolt is. Gál Gábor képviselői irodája Galántán található, a Kodály Zoltán utca 787/6 szám alatt. Időpont-egyeztetésre a 031/70-16-141 telefonszámon van lehetőség. A képviselő e-mail címe: [email protected] Csirik Zsolt Dunaszerdahelyen, a Bartók Béla korzó 12/a szám alatt fogadja az érdeklődőket. Telefonszáma: 031/550-41-41. (ú) (ú, HTMH, MN)


 


A Komáromi járás


A Lévai járás


A Rimaszombati járás


A Rozsnyói járás


 


 


 


 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?