Kramár intő keze

Maroš Kramár

Elkerült bennünket a MeToo-mozgalom, a kultúra némaságát nem sikerült megtörnünk.

Maroš Kramár színész, a bulvársajtónak köszönhetően a nők bálványa, egyik legfertelmesebb teljesítményére ragadtatta magát.
Nem színészi, hanem bulváros alakítást nyújtott. Az Inkognito című tévéműsorban, kollégái nevetésének kíséretében többször megsimogatta a neki háttal álló maszkmester hölgy fenekét. A gusztustalan jelenet nem volt az adás része, ám a Joj – érthetetlenül – bevágta a végére. Gusztustalan volt a színész reagálása is. A frusztrált nőkről hőbörgött, akikhez senki sem ér. Nyilvánvaló, hogy sem ő, sem a védelmezői semmit sem értenek. Nem értik, miről szól a globális MeToo nőmozgalom millióinak üzenete.

A MeToo a szexuális zaklatás és erőszak elleni mozgalom. Ereje abban nyilvánul meg, hogy lerombolta az évszázadok óta tartó hallgatás kultúráját, és az egész világon felbátorította a nőket, hogy beszéljenek a férfiak okozta traumájukról.

A nők traumáinak forgatókönyve hasonló.

Nem kívánt érintések, ostoba tréfák, kétértelmű megjegyzések, a férfi túlsúlya nem a testi erősségéből fakad, hanem hatalmi pozíciójából és hatásából. Legyen bár az illető főnök, tapasztaltabb kolléga vagy bármilyen tekintély, akinek ellenszegülni azt jelenti, utólag megbosszulja magát, a nő kiesik főnöke és kollégái kegyeiből, kirúgják vagy nyilvánosan zaklatják.

A Me Too megmutatta, milyen szégyenteljes mértékben követték el ezeket a munkahelyen és azon kívül.

A szlovák szórakoztatóipar is tele van ilyen történetekkel, de a nők egyelőre nem mernek nyilvánosan beszélni róla. Az Inkognitóban véletlenül láttunk egy szeletet ebből a világból. A teljes kép sokkal rosszabb. Sajnos, a MeToo-mozgalom valahogy elkerülte Szlovákiát. Nem világosítottak fel bennünket a szexuális zaklatás súlyos következményeiről, sem a rossz magatartásról.

A hallgatás kultúráját csak a nők maroknyi csapata törte meg, és nem biztos, hogy ez elég. A hollywoodi színésznők története túl távol van tőlünk ahhoz, hogy a társadalom újra meghatározza, mi megengedett a nőkkel szemben és mi nem.

Az új képletet csupán néhány tudatosabb egyén reflektálja, esetleg a nemzetközi cégek szlovákiai fiókjai, de ezek is inkább a külföldi központ nyomására. Az egész társadalomba még nem jutott el. Ha megérkezett volna, a Joj egy ilyen helyzetben kirúgja Kramárt a műsorból illetlen viselkedése miatt. Kramár simogatására most mint intő kézre tekinthetünk, amely eszünkbe juttatja, hogy többet kell tennünk a viselkedés új normáinak tartós elfogadásáért.

A szerző a Trend munkatársa

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?