<p>Egy nappal azt követően fogadta el a kormánya katonai körzetekbe való bejárást liberalizáló törvénymódosítást, hogy a kelet-szlovákiai Majorka (Ihľany) község melletti erdőben két nő súlyos sérüléseket szenvedett, mikor erdőtisztítás közben <a href="video/2011/11/10/az-egykori-javorina-katonai-korzetben-tortent-robbanas-helyszine" target="_blank">felrobbant mellettük egy tüzérségi gránát</a>. Ľubomír Galko védelmi miniszter szerint az incidensnek semmilyen hatása nem volt a kormány döntésére, mivel a két dolog függ össze.</p>
Körzetesítés
Persze, hogy nem, hiszen azt a községi erdőt, ahol a kis híján tragikusan végződött eset történt, az állammár15 éve nem birtokolja, elsők között adták vissza a restitúció keretében, így az eset formailag egy magánerdőben történt, a kormány pedig a katonai körzetekbe való belépésről döntött. Kristálytiszta logika.
A múlt rendszerben a szocializmus monstrózus építményei elől gyakran egész községeknek kellett meghátrálni, ha mondjuk egy víztározó, vízerőmű vagy atomerőmű útjában álltak, vagy éppen egy katonai körzetében. A keddi robbanás az 1953-ban,32 ezer hektáron létrehozott és idén megszüntetett Javorina katonai körzet területén történt. A gyakorlótér létrehozásának négy község - Ruskinovce, Blažov, Dvorce, Ľubické kúpele - esett áldozatul. A kitelepített falusiak közül sokan nem érhették meg, hogy visszakapják apáik, nagyapáik földjét, de akik igen, azok sem járkálhatnak ott úgy, mint előtte, ezt üzeni az erdőtisztító munkások balesete is.
A mai Szlovákia területe csatatér volt a második világháború idején. Szinte nem múlik el hét, hogy valamelyik szlovákiai faluban ne találnának fegyvert, lőszert, gránátot, aknát. A rendőrség minden alkalommal figyelmezteti a(z esetleges) megtalálókat, ne nyúljanak hozzá a lelethez, mert azokméghat évtized eltételtével is működőképesek lehetnek. Ennek fényében érthetetlen, miért nem lehet belátni azt, hogy egy, a második világháborús hadieszközöknél sokkal korszerűbb arzenállal évtizedeken át tudatosan teleszórt területre kockázatos piknikező családokat vagy terepkerékpárosokat engedni.
A miniszter a látogatók felelősségteljes magatartására apellál. A jogalkotónak nyilván a jogalanyok jogkövető magatartását kell vélelmeznie munkája során. Amikor egy törvényt készítenek elő, azt feltételezik, hogy azt be fogják tartani, a kívánatostól eltérő magatartás esetére pedig büntetések különböző formáit helyezik kilátásba, a jelen törvénynél pénzbírságot. Azonban ez olyan helyzet, hogy az állampolgár a nem szabálykövető magatartásért hamarabb fizethet testi épségével vagy életével, mint hogy az illetékes hatóság kiszabhatná a pénzbírságot.
Ľubomír Galkónak a fegyveres erők gazdálkodásának transzparenssé tétele terén elévülhetetlen érdemei vannak, a katonai körzetek látogathatósága azonban olyan probléma, amivel a védelmi tárcánál csak akkor szabadna foglalkozni, ha egyébként már minden rendben van a hadsereg körül. A helyzet egyelőre nem ilyen, így a miniszter lépése csak egy életveszélyes pótcselekvésnek tűnik.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.