Korrupció és kormányzás

<p>A Gorilla-ügy legfontosabb következménye a szlovákiai társadalom számára annak a gyanúnak a megerősítése lehet, hogy a jelenlegi politikai elit korrupt és méltatlan a választópolgárok bizalmára. Minden politikai erő igyekszik a saját szája íze szerint értelmezni az ügyet; és szavazatokra lefordítani tartalmát. Ez legitim politikai stratégia, amely különösen a választások előtt vonzó alternatíva lehet saját programjuk – a választók számára talán kevésbé érdekes – ismertetésével szemben.</p>

Ennél valamivel problematikusabb Iveta Radičová doktrínája, amelyet egyes elemzők is magukhoz közelinek éreznek: minden politikusnak távoznia kellene a közéletből, akire rávetődik a korrupció gyanúja. Szlovákiára ugyanis jelenleg jellemző, hogy bár a színfalak mögött zajló alkuk és játszmák megléte köztudomású, a korrupció pedig a jobboldali kormányok alatt is csak a baloldalhoz képest javul, a lakosság bizalma a politikai elitben erősebb, mint a térség legtöbb országában. Ezt a bizalmat nem szabad alulértékelni: elrettentő példa Magyarország, ahol Gyurcsány teljes megsemmisülését most Orbán aláhullása követi, miközben a pártot választani képtelenek aránya folyamatosan nő, és már elérte a választópolgárok felét.

Ez természetesen nem azt jelenti, hogy a korrupciós ügyekbe keveredő politikusokkal szemben elnézőnek kellene lenni: akiről bebizonyosodik a hatalommal való visszaélés, a nepotizmus ténye, annak valóban nincs más választása, mint a távozás. Ezekben az esetekben is minimális részben a politikával szembeni bizalom megtartása az, ami a legfontosabb motiváció: érett politikai kultúrákban miniszterek azért mondanak le akár tőlük lényegileg független ügyek miatt, hogy kormányuk presztízsét és a politikai elittel kapcsolatos – adott esetben a saját pártjukra vonatkozó – bizalmat megvédjék.

Radičová tétele ennél többet kér: nem elég ártatlannak lenni, annak is kell látszani. Egy ilyen morális tétel alkalmazása a gyakorlatban nem kifizetődő, hiszen ez a politikai osztályt egymás „kicsinálására” biztatja, kétes ügyek tálalásával, hosszú távon a politikába vetett bizalom a magyarországihoz hasonló devalvációjához vezet, ami végül kormányozhatatlanná teszi az országot.

Ráadásul nincs garancia arra, hogy az elbukottak helyére lépő új generáció ellenállóbb lenne a korrupcióval szemben, mint elődei voltak. Az ugyanis jelenleg a rendszer elemét képezi, a politikai kulturálatlanság részét. Igazi változást csak rendszerszintű reformokkal lehetne elérni: elsősorban a pártfinanszírozás, a lobbitevékenység, az elszámoltathatóság tisztába tételével, valamint az igazságügy pártatlanságának megerősítésével. A felsorolt területekben az a közös, hogy ezekben az új politikai moralitást meghirdető Radičová-kormány képtelen volt áttörést elérni: a kormányfő jelenlegi hozzáállása pedig csupán a partvonalról való bekiabálásnak tűnik egy olyan játékba, amelyet nemrég még ő maga terelhetett volna más irányba.
Ravasz Ábel

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?