Illusztráció: Kindel Media fotója a Pexels oldaláról
Korlátozott lehetőségek
Sok fiatal vágyik függetlenedésre, s még több pár, akik kapcsolatuk elején szeretnének valamit elérni önerőből. Mostanra már csak álomkép lehet ebből, ugyanis az ellehetetlenített körülmények már sokaknak nem teszik lehetővé azt, hogy saját útjukat járják.
2023-ra a lakásvásárlási kedv 20-30%-kal visszaesett. A legtöbben albérletben laknak, hisz nem szeretnének 25–35 évre olyan hitelt felvenni, aminek törlesztőrészlete 300-400 euró fölött van havonta (két banki kalkuláció is ezt igazolja). Ha csak egy 800 eurós tiszta keresetet nézünk, akkor – ha saját lakást vásárolnánk – a fele elmenne hitelre, a másik fele rezsire és egyebekre, de akkor még nem ettünk… Arról már ne is beszéljünk, mi lenne akkor, ha gyermeket szeretnénk vállalni, mert ugye ez édeskevés ahhoz, hogy meglegyünk. Hogyan tovább?
A mostani harmincas generáció többsége a függetlenedés szellemében nőtt fel, mindenki szeretett volna sajátot mindenből. Tele energiával és lendülettel sétáltunk bele a lehetetlenség feneketlen „fürdőjébe”. Akinek nincs megfelelő családi háttere, az nem tud most szinte semmit megalapozni, az idő viszont telik, miközben 80–100 ezer eurók kellenek egy ingatlanra, és az 5 évvel ezelőtt vásárolt autómat ugyanannyiért tudnám kínálni, amennyiért vettem. Milyen jövő vár ránk?
Igazából korlátozottak a lehetőségeik azoknak, akik zsákutcába kerülnek. Hisz ha családot szeretnének, akkor a legtöbb esetben meg kell hozniuk az alkalmazkodás áldozatát, és a szülőkkel kell együtt élni egy fedél alatt. Önerőből nem biztos, hogy sikerül annyit kitermelni, hogy a lakást, házat vagy albérletet és a családot is el tudják látni. Azonban ha szeretnék az élet adta lehetőségeket igazán megélni, akkor veszélybe kerülhet a családalapítási kedv.
S ilyenkor érezzük azt a nyomást magunkon, hogy az élet mennyire igazságtalan (minden téren). Nem nekünk a legrosszabb a világon, ez így van, viszont mindenkinek a saját problémája a legnehezebb, nem lehet máséba temetkezni. Sokan 2-3 munkahelyről próbálnak meg pénzt kifacsarni, mégsem mindig sikerül spórolni a körülöttük kialakult körülmények miatt. Ebben a formában a „szabad” élet képe gyorsan átalakul egy eléggé korlátozottra.
Vajon a fiatal párok és családok képesek lesznek túllépni ezeken az akadályokon? A kényszer nagy úr. Reméljük, a jelenlegi válság csak egy átmeneti időszak, amire előbb-utóbb lesz gyógyír.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.