A vajdasági magyarok nem akarnak a magyarországi belpolitikai csatározások részeseivé válni – szögezte le Szabadkán Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnöke.
Kettős állampolgárság csak megegyezés után
MTI-ÖSSZEFOGLALÓ
A politikus az MSZP ország?gyűlési frakciója külügyi és európai integrációs munkacsoportjának kihelyezett ülése után nyilatkozott, annak kapcsán, hogy a héten Magyarországon felmerült: tartsanak ötpárti konzultációt a határon túli magyarok kettős állampolgárságáról.
A délvidéki magyar pártok egyetértettek abban, hogy követelik a kettős állampolgárságot, s ennek az igényüknek folyamatosan hangot is adnak – emlékeztetett Pásztor. Ugyanakkor nyomatékosan arra kérte a magyar politikai erőket, hogy kellő körültekintéssel kezeljék a dolgot, s az érintettekhez – ebben az esetben a vajdasági magyarokhoz – csak akkor forduljanak, ha legalább egy kis esély van arra, hogy egymással meg tudnak állapodni. „Számunkra minden egyéb megalázó és káros” – mondta a pártelnök.
Az MSZP-munkacsoport ülésén – ahol jelen volt mind a négy délvidéki magyar párt vezetője – ezenkívül a fejlesztéspolitika terén megvalósuló magyar–vajda?sági együttműködésről és Szerbia EU-integrációjának lehetőségéről esett szó.
Pásztor ezek kapcsán új, a politikai vezetőket komoly próba elé állító kihívásokról beszélt, s illusztrációként elmondta, hogy a 2007 és 2013 közötti időszakban a Dél-Magyaror?szág–Vaj?daság régió 60 millió eurót igényelhet az EU kasszájából fejlesztési célokra. Annak azonban, hogy meg is kapja, feltétele, hogy szakmailag elfogadható pályázatokat nyújtson be. Ahhoz, hogy ezek az összegek meglegyenek, a Vajdaságban még ki kell építeni a – megszerzésüket, felhasználásukat koordináló – intézményrendszert. Ha ez sikerül, akkor előnyt lehet kovácsolni az eddigi hátrányból, tehát a kisebbségi létből, mert az akkor a határon átnyúló együttműködés fejlesztésére szánt pénzek megszerzésének egyik fő mozgatójává válik.
Kozma József, az MSZP parlamenti munkacsoportjának elnöke szerint nem szabad megengedni, hogy a délkelet-európai transznacionális fejlesztést szolgáló forrásokat mások szerezzék meg. Dél-Magyarország fejlődése elképzelhetetlen a Vajdaság felzárkózása nélkül, tehát az összefogás ugyanolyan fontos Magyarországnak, mint a határon túl élő magyaroknak.
A képviselő azt is elmondta, a szabadkai megbeszélés egy sorozat állomása: tavaly a Felvidéken tartottak kihelyezett ülést, jövőre pedig Erdélybe mennek.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.