Szlovák politikai körökben és a sajtóban immár két hete tart a magyar kedvezménytörvényt szenvedélyesen ellenző hangulat, de a hétfői lapokban már árnyaltabb vélemények is helyet kaptak.
Szlovák politikai körökben és a sajtóban immár két hete tart a magyar kedvezménytörvényt szenvedélyesen ellenző hangulat, de a hétfői lapokban már árnyaltabb vélemények is helyet kaptak.
A Národná Obroda rámutat: Szlovákia "belpolitikai slágerlistáján" még vezet a mindig jól bevált magyarellenesség, de azok, akik pártszínek szerint felparcellázzák a közigazgatást, akik növelik az ország külföldi adósságát, akik tovább profitálnak az állami intézmények kiárusításából, akik a mélypontra juttatták a lakosság vásárlóerejét, betegellátását és oktatásügyét, lám, milyen egybehangzóan harsogják ugyanazt az előítéletet, miszerint "a veszély a déli határok felől fenyeget". Lám, a részvényeladásokból és bankcsődökből származó lakossági károkért felelős, de az emberek érdekeit akkor mellőző kormány most egyszer csak (a magyar kedvezménytörvény kapcsán) a lakosság érdekeire gondol, s teszi ezt akkor, amikor az emberek már semmit, legfeljebb csak a józan ítélőképességüket veszíthetik el. Szlovákia államiságát nem a kedvezménytörvény, hanem valójában az a szemlélet veszélyezteti, mely szerint ha lopsz és hazudsz, azt neked inkább megbocsátjuk, mint másnak, hiszen te is szlovák vagy - emlékeztet rá a Národná Obroda.
A lap idézi a szlovák diplomácia vezetőjét, Eduard Kukant, aki a hét végén a közszolgálati rádióban visszautasította a szélsőséges szlovák nemzeti erők indítványait, miszerint válaszul az "arrogáns magyar kedvezménytörvényre" Szlovákia mondja fel a magyar-szlovák alapszerződést, hívja haza budapesti nagykövetét és helyezze kilátásba a diplomáciai kapcsolatok megszakítását. Kukan szerint az ilyen szélsőséges reakciókról szó sem lehet, a megoldást a magyar féllel folyó tárgyalások kínálják.
A liberális szemléletű SME egész oldalas összeállítást szentel a kedvezménytörvény körül kialakult helyzetnek. Mint írja: a megoldás csakis a magyar féllel folyó tárgyalásokban kínálkozik s ha Magyarország a kedvezménytörvény szlovákiai hatályát akarja kieszközölni, azt csakis a szlovák fél egyetértésével érheti el. Ha Pozsony erre az elvárására rábólint, máris tárgytalan lesz a területenkívüliség elvére hivatkozni. Két ország igenis megállapodhat abban, hogy milyen elvek nyomán és milyen jogszabályok hatályát engedi be a területére. Erre a közelmúltban Csehországban volt példa akkor, amikor Nagy-Britannia bevándorlási hivatalának tisztviselői a prágai repülőtéren, Prága egyetértésével kiszűrték a szigetországba készülő nemkívánatos bevándorlókat.
A SME emlékeztet rá, hogy Magyarország már mindegyik szomszédjával megállapodott, így Pozsony a kedvezménytörvényt ellenző magatartásával magára maradt. A továbbiak során nem igazán lenne helyénvaló túlbecsülni azt az érvelési módot, hogy Szlovákia a többi országtól eltérően a kedvezménytörvény ellenében látja az ország függetlenségének és területi integritásának megőrzését. Ez ugyanis a többi öt országra nézve meglehetősen sértő lehet - vélekedik a szlovák napilap.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.