Újra felvetette Lenin eltemetésének és így a moszkvai Vörös téren álló mauzóleum felszámolásának a gondolatát a Demokratikus Oroszország elnevezésű tömörülés az idei november 7-i évforduló alkalmából.
Ismét felvetik Lenin eltemetését Oroszországban
Újra felvetette Lenin eltemetésének és így a moszkvai Vörös téren álló mauzóleum felszámolásának a gondolatát a Demokratikus Oroszország elnevezésű tömörülés az idei november 7-i évforduló alkalmából.
Ruszlan Linykov, a párt ügyvivője azt is kijelentette az orosz Interfax hírügynökségnek, hogy mozgalmuk magára vállalná a temetés költségeit. Álláspontja szerint Leninnek szülővárosában, a halála után a bolsevik vezér eredeti családnevéről elnevezett Uljanovszkban kellene megadni a végtisztességet. A Demokratikus Oroszország azt javasolja Vlagyimir Putyin orosz elnöknek, hogy a temetés megszervezésére állítson fel bizottságot az államfői hivatal és civil szervezetek képviselőiből.A Szovjetunió felbomlása, illetve a pártállam megszűnése óta többször felvetődött Oroszországban Lenin eltemetésének a gondolata. A kommunista párt és társszervezetei azonban elkeseredetten ellenálltak ezeknek a kísérleteknek, azt is kilátásba helyezve, hogy ha kell, erőszakkal akadályozzák meg bálványuk elszállítását. A mumifikált holttest így a mauzóleumban maradt, csak a díszőrséget szüntették meg az épület előtt. A napokban ennek visszaállítását is felvetette a kommunistákkal szövetséges agrárpárt, de az orosz törvényhozás alsóházában, az állami dumában nem kapott többséget ez a javaslat. Megválasztása után Putyin elnök egyébként nem támogatta Lenin eltemetését.
Lenin személye erősen megosztja az orosz társadalmat. Ezt mutatták az idei november 7-i megemlékezések is: amíg a kommunista gyűléseken a világtörténelem legnagyobb alakjaként, az antikommunista rendezvényeken a világtörténelem legnagyobb bűnözőjeként értékelték az egykori Szovjetunió megalapítóját. Alekszandr Jakovlev, a szovjetunióbeli politikai terror áldozatainak rehabilitációjával foglalkozó állami bizottság elnöke a közelmúltban hozta nyilvánosságra, hogy Lenin uralma idején mintegy 13 millió áldozata volt a polgárháborúnak és a terrornak, a bolsevik vezetés által elrendelt tömeges kivégzéseknek.
A temetés szorgalmazóinak érvei között egyébként az is szerepel: Leninnek is jár a végtisztesség - függetlenül attól, amit elkövetett - ahelyett, hogy látványosságként egy üvegkoporsóban feküdjön.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.