<p>Sokféle mutatója van az életszínvonalnak. Az egyik legfontosabb, hogy milyen lakásban élünk. A 2011-es népszámlálás ezzel is foglalkozott, s bár akkoriban sokan ellenezték, most épp ennek, pontosabban a válaszolóknak köszönhetően van részletes képünk a hazai lakáshelyzetről. </p>
Így lakunk mi
Azzal együtt persze, hogy 2011-től némileg változ(hat)ott, de jelzi a fő tendenciákat. Szlovákiában 1,071 millió lakóház és 1,995 millió lakás van. Sok ez vagy kevés? Az elmúlt tíz évben a házak és a lakások száma is növekedett, ami pozitív dolog, viszont az ingatlanpiac szerint még több lakásra, főleg egy- és kétszobásra van igény. Jelenleg a 3 szobás lakás a legtipikusabb, a lakott lakások 43,6 százaléka ilyen, 16,7 százalékuk négyszobás, 15 százalékuk kétszobás. A befektetők egyre inkább próbálnak alkalmazkodni a demográfiai trendekhez és a népesség igényeihez, ezért a közeljövőben valószínű, hogy növekedni fog a fiataloknak szánt kezdőlakások, a szinglik számára épített kislakások és a szeniorlakások száma is (őszintén szólva, nem tudom, az utóbbi miben tér el más lakásoktól, remélhetőleg nem kriptákról van szó, elnézést). A lakóházak 91 százaléka családi ház, s ezek 84 százaléka állandóan lakott. A nem lakott családi házak 36 százaléka nyaraló/hétvégi ház. 2001-hez képest 31 százalékkal több az ilyen nyári lak, ami az életszínvonal szempontjából szintén fejlődésként értelmezhető. Az is kiderült, hogy az utóbbi tíz évben egyre gyakoribb a hagyományos építőanyagok, a fa és a mór használata, bár egyelőre még a modern anyagok a tipikusak. Az sem mindegy, milyen minőségű lakásban élünk. A lakott lakások 72,2%-a első kategóriájú, 2001-hez képest nagyjából a felére csökkent a vízvezeték, a vízöblítéses vécé és a fürdőszoba/zuhanyozófülke nélküli lakások aránya, ami azt jelenti, hogy jelenleg az ilyen lakások aránya 1 és 3 százalék között mozog. A klímaberendezéssel rendelkező lakások aránya is 2 százalék körüli, az akadálymenteseké nem egészen 10%. A háztartások anyagi ellátottsága is egyre kedvezőbb. Csaknem 60 százalékkal nőtt a mobiltelefonos, 30 százalékkal a földi telefonos háztartások aránya, 40 százalékkal a számítógépet birtoklóké, 50 százalékkal az internetes kapcsolattal rendelkezőké. Nagyjából minden második háztartásban van autó, a korábbi nem egészen 40 százalékhoz képest. A háztartások emberi oldalát tekintve háromféle háztartás létezik, ezek közül most csak a 2,1 millió családi háztartásról legalább néhány adat: 52 %-ukat, azaz 1,1 milliót teljes családok, 16 százalékukat csonka családok, 30%-ukat egyszemélyes háztartások alkotják. Minden jobb, minden szebb. És egyre többen vagyunk egyedül.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Korábbi cikkek a témában
2024. 10.27.
Lassan megfizethetetlenné válnak az albérletek
2024. 10.27.
Szlovákiában élnek Európa legboldogtalanabb emberei
2024. 10.01.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.