Pozsony. Kergekóros volt a Vtáčnik Kft. farmjáról származő 6 éves tehén, amelyet múlt héten vágtak le. Az eredményt a németországi Tübingenben végzett vizsgálatok is megerősítették.
A szlovák szakhatóságok tegnap kapták meg a tübingeni laboratóriumban végzett vizsgálatok eredményét. Ezek alapján egyértelművé vált, hogy a Vtáčnik Kft. Nová Ždaňa-i farmján (Garamszentkereszti járás) tartott 6 éves hazai tenyésztésű, szlovák tarka típusú szarvasmarha szivacsos agysorvadásban szenvedett, noha ennek külső tüneteit nem mutatta. Ugyanakkor a beteg szarvasmarha húsában fertőző prionokat nem találtak. Ez megerősíti a kergekórral foglalkozó kutatók állítását, hogy csak az agy, a gerincvelő és a belső szervek fogyasztása veszélyes az emberre nézve.
A németországi megerősítés azt jelenti, hogy a beteg szarvasmarhával egy farmon tartott 32 tehenet, valamint a kergekóros tehén közvetlen utódját kényszervágják. Mindegyiktől agymintát vesznek és elvégzik a BSE-vizsgálatot. Az állattetemeket – a BSE-teszt eredményétől függetlenül – a nyitrai állatmegsemmisítőben elégetik.
Továbbra is talány, hogy a kergekóros tehén mitől fertőződhetett meg. Az eddigi vizsgálatok nem igazolták azt a feltevést, hogy állati eredetű adalékanyagokat kevertek volna a kérődzők takarmányába. A szakértők arra gyanakszanak, hogy talán a korábban Nyugat-Európából importált tejpótló borjútápba kerülhetett állati eredetű zsiradék. (A hatályos receptúrák csak növényi eredetű zsiradék felhasználását engedélyezik.)
A szlovák állat-egészségügyi szakhatóságok további szigorításokat vezettek be a farmokon és a vágóhidakon. Mint arról Dušan Magic főállatorvos beszámolt, újra felülvizsgálják, hogy mind a 122 vágóhíd teljesíti-e az ún. fokozott veszélyességű belsőszervek eltávolítására vonatkozó EU-normákat. Az emberi tévedések megelőzése érdekében az ún. kritikus pontokon megduplázták az ellenőrzést. A foganatosított intézkedések ellenére Románia, Lengyelország, Magyarország importstoppot rendelt el a szlovákiai élőmarhára és marhahúsra. Csehország ugyanolyan intézkedéseket vezetett be, mint Szlovákia az első cseh BSE-pozitív lelet bejelentése után. Ellenben Olaszország és az EU-országok megerősítették, hogy továbbra is vevők a szlovák szarvasmarhára. Az olaszok csak annak igazolását kérik, hogy az importált állat olyan farmról származik, ahol az utóbbi 7 évben nem volt kergekór. A szlovák szarvasmarha és marhahúsexport minimális. (gyor)
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.