Holdórák

<p>Nehéz napokat élünk. Korra, nemre, vallásra, nemzetiségre való tekintet nélkül egy emberként várjuk a végkifejletet. Óránként meghallgatjuk a híreket, kétóránként megnézünk egy sajtótájékoztatót, megpróbáljuk követni a koalíciós partnerek hollétét, hogylétét. Országos a baj.</p>

Korosztályom női zsargonjában azokat a bizonyos indiszponált napokat hívják nehéznek. Ami, ugyebár, nem beszédtéma. A női populáció ivarszerveinek rendeltetésszerű működése egyes esetekben titkolandó tény, máskor pedig közszemlére bocsátott statisztikai adat. Ellentmondás, de meg lehet szokni. Pedig most – a ciklus közepi válság idején – milyen jól jönnének politológusainknak a megfelelő szavak. Még nekem is puskáznom kell, úriasszonyok diskurzusaiban lapozgatok: „baj látszik lenni fenyegetőleg, holdórám késik” – írja Esterházy alakmása Hrabal alakmásának. Oké, akkor legyen holdóra. Az egyik koalíciós partnernek életében először ütött a holdórája. De ő nem akar felnőni – és most a teljes népesség az ő havibaját szívja. A tapasztaltabb partner anyáskodóan fújogatja a bibijét: csak a rendszeres holdórád jött el, gyermekem, ezentúl így lesz, nemzeted javát szolgálod vele. Az euroszkeptikus Madame pedig egyszeriben a mag-Európához akar tartozni. Szentséges szegfűszeg! A Női Szeszély receptje nem kéne?   Uraim – sértődés ne essék! –, vezetik önök rendszeresen a cik­lusnaptárukat? Hőmérőznek reggelente, hogy döntéseik termékenységét kontroll alatt tartsák? Kortyolgatnak esténként herbateát az állami hormonháztartás felborulását megelőzendő? Mozognak eleget a friss levegőn, hogy a klimaxos hőhullámaik ne bukószélként söpörjenek végig a Tátrától a Dunáig?  Csak segíteni próbálok. Kigugliz­tam egy új fejlesztésű hibrid karórát, aminek hagyományos analóg számlapja a holdfázisoknak megfelelően elsötétedik. Hát nem egy Rolex! De állítólag segít megismerni váltakozó érzelmi állapotaink okát. Arra mindenesetre biztos jó, hogy viselőjét a nap minden órájában figyelmeztesse: van felettünk egy nagyobb erő – akármi is legyen a neve. Például egy olyan mágikus jelenség, mint a közjó. Amit szolgálni kéne. Anélkül, hogy az EU-s pályázatok milliócskái a kezünkhöz tapadnának. A millióban van egy zavaró tényező: a hat nulla. Egyszer készpénzben is láttam, hát nem semmi. Az ablaktalan kis ügyvédi irodában vágni lehetett a feszültséget, miközben a gyanakvó ügyfél kezében hosszan, ritmikusan sustorogtak a bankjegyek. A felénél tarthatott a számlálásban, amikor megfordult velem a világ: elfehéredtem, hányinger kerülgetett. Ki kellett kísérniük a friss levegőre. Ha nem éreztem volna, magam se hinném: a pénznek igenis van szaga! Nekik persze csak annyit mondtam, hogy a holdórám rendetlenkedik. Azt különösebb magyarázat nélkül is elhitték.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?