A Magyar Szövetség EP-listájának vezetője Berényi József volt.
Három magyar – különféle listákon
Múlt vasárnap éjfélig kellett a hazai pártoknak véglegesíteni azokat a listákat, amelyeken a június elején sorra kerülő európai parlamenti választáson induló szlovákiai jelölteket nevezik meg. A névsorok idáig nem tapasztalt érdekessége, hogy a Magyar Szövetségen kívül két szlovák politikai tömörülés is befutónak tűnő helyen magyarokat indít. Így jogosan merül fel a kérdés: vajon kedvezőnek nevezhető-e ez a tény, s mekkora az esélyük kijutni Brüsszelbe?
Berényi Józsefet első helyen a Magyar Szövetség jelölte, Hamran Istvánt Jaroslav Naď mögött másodikként indítja a Demokrati párt, Ódor Lajos pedig a Progresívne Slovensko listáját vezeti. Eddig kétszer fordult elő, hogy két szlovákiai magyar képviselő jutott ki Brüszszelbe. Először a 2004 és 2009 közötti megbízatási időszakban, amikor Bauer Edit és Duka-Zólyomi Árpád képviselte nemzeti közösségünket az Európai Parlamentben, másodszor pedig 2009 és 2014 között, amikor Bauer Edit és Mészáros Alajos látták el ezt a feladatot. Kora nyártól kedvező személyi és társadalmi feltételek teljesülésével ez a szám háromra is emelkedhet – ha a jelöltek képesek lesznek mozgósítani minél több potenciális választót.
Hármuk közül jelenleg Berényi mozog a legotthonosabban az uniós szervek háza táján, mert a múlt század végén gyakornokként tevékenykedett Brüsszelben, jelenleg pedig a régiók bizottságának tagja. Jó ajánlólevél az is, hogy a Magyar Szövetség általa vezetett küldöttsége legutóbb jelesre vizsgázott az Európai Néppárt (EPP) bukaresti kongresszusán, nem szavazta meg Ursula von der Leyen újrajelölését az Európai Bizottság élére. Berényi higgadtan érvelt Gyimesi György törekvésével szemben is, aki a Magyar Szövetség mielőbbi kilépését szorgalmazza az Európai Néppártból, ahonnan nemrég a Fidesz távozott, mielőtt kizárták volna őket ebből a pártcsaládból. Vele ellentétben a listavezető úgy véli, hogy a választás előtt hiba lenne újabb vitát kavarni, ezért a voksolás után kialakult erőviszonyok alapján kell dönteni a maradás vagy a távozás mellett. Aligha téved, aki azt állítja, hogy ő, esetleg a második helyre sorolt Pandy Péter vagy az úgynevezett karikázás révén kimagaslóan szereplő valamelyik társa az országos átlaghoz képest több magyar vokssal juthat ki Brüsszelbe.
Sokak számára meglepetést okozott Hamran István döntése, mert távozó országos rendőrfőkapitányként mindössze kétszázaléknyi esélyt látott arra, hogy marad a közéletben. Most mégis a Demokrati jelöltje lesz. Előző tisztségében nem kevés szlovák és magyar polgár kedvezően ítélte meg a tevékenységét, viszont csaknem ennyien bírálták őt, szerintük olykor törvénysértő intézkedései miatt. Júniusban nyilván az dönt majd a további pályafutásáról, hogy a szimpatizánsai közül mennyien mennek el voksolni.
Ódor Lajost éveken át elsősorban a szakértők ismerték. És elismerték kiemelkedő gazdaságpolitikai és bankári munkáját. Tovább erősítették a szaktekintélyét a magyar és szlovák nyelvű tudományos-népszerűsítő könyvei is. Tavaly pedig valósággal berobbant a köztudatba, miután ideiglenes kormányfő lett. Ezen a poszton is igazolta politikai és emberi rátermettségét. Miként azt is, hogy az egyesek szótárában csak szitokszóként használt mérsékelt liberális értékrend a hazai belpolitikában is életképes.
Habár napjainkban a figyelem a köztársaságielnök-választásra összpontosul, azért érdemes majd böngészgetni az EP-jelöltek szlovákiai listáját is. Az európai parlamenti választáson nálunk is alacsony a részvételi arány. Most is sokan bírálják az uniót, amely bizony gyakran távolodik el eredeti eszméjétől és céljaitól. Mégsem jó megoldás a közöny.
Talán nem méltatlan azt az ismert mondást idézni, miszerint ha a bordélyház nem működik, akkor nem a függönyöket, hanem az örömlányokat kell lecserélni. Jelenleg sok jogos bírálattal szembesül az unió és az Európai Parlament is, ezért kell lecserélni az alkalmatlanokat, s felkészült személyeket kell választani a helyükre. Erre a bizalomra a három hazai magyar induló is rászolgálhat.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.