Hamarosan megkezdődik az emberi klónozás

Az igen közeli jövőben létrejöhetnek az első mesterséges úton létrehozott emberi embriók - jelentette ki Panajotisz Zavosz, ciprusi származású amerikai professzor, egy az emberi klónozásra szövetkezett nemzetközi orvoscsoport tagja, csütörtökön egy interjúban.

Az igen közeli jövőben létrejöhetnek az első mesterséges úton létrehozott emberi embriók - jelentette ki Panajotisz Zavosz, ciprusi származású amerikai professzor, egy az emberi klónozásra szövetkezett nemzetközi orvoscsoport tagja, csütörtökön egy interjúban.
A tudós - jelenleg az egyesült államokbeli, Kentucky állambeli Lexington Andrológiai Intézetének vezetője - hozzátette: ő és munkatársai még az idei év végén, vagy a jövő esztendő elején megpróbálkoznak az első sejtmagátvitellel. A kísérletben tíz gyermektelen házaspár vesz majd részt önkéntesen.
Arra a kérdésre, vajon nem zavarja-e a kutatócsoportot, hogy az Egyesült Államok kongresszusa előtt jelenleg két olyan törvénytervezet is van, amely az emberi lények klónozásának tilalmát szorgalmazza, Zavosz egyértelmű nemmel válaszolt. Kiemelte, hogy a klónozási kísérletek nem az Egyesült Államokban, hanem más országokban, titkos laboratóriumokban folynak.
A ciprusi-amerikai professzor azt is elmondta, hogy az emberi klónozáson dolgozó orvosoknak már sikerült állati petesejtbe embertől származó sejtmagot beültetni, de emberi petesejt esetében még nem próbálkoztak meg ugyanilyen sejtmagátvitellel.
Az emberi lények klónozásának lényege, hogy a tudósok mesterséges úton hozzák létre az embriót: a kísérletben részt vevő házaspár egyik tagjából kivesznek egy sejtmagot, amelyet azután beültetnek egy olyan emberi petesejtbe, amelynek már korábban eltávolították a magját. A megtermékenyítés után három-öt nappal lefagyasztják a mesterségesen előállított embriót, hogy megvizsgálhassák: nem tapasztalnak-e rajta genetikai, biokémiai vagy fiziológiai elváltozást. A "normálisnak" nyilvánított embriót ezután beültetik a gyermekre vágyó nő méhébe. Az így megszülető gyermek szinte tökéletes genetikai másolata lesz egyik vagy másik szülőjének.
A tudományos világ nagy része erkölcsi okokra és az emberi lények mesterséges úton való előállítására vonatkozó biztos ismeretek hiányára hivatkozva elítéli a klónozást. Sokak szerint még az állatok esetében sem alakult ki teljesen a klónozás technikája: a sikertelen kísérletek aránya még mindig eléri a 95-97 százalékot. Nagyon sok esetben torz lények jönnek világra, és gyakoriak a koraszülések.
Zavosz - orvostársai aggodalmai ellenére - feltétlenül bízik az emberi szaporodásbiológiai orvoslás területén 23 év alatt szerzett tapasztalataiban. Véleménye szerint a legújabb technológiáknak és a megtermékenyítés előtti és utáni igen körültekintő vizsgálatoknak köszönhetően képesek lesznek "normális" embriót létrehozni. - A rendelkezésünkre álló módszerekkel az emberi klónozásban sokkal jobban ki tudjuk szűrni az fogyatékosságokat, mint amennyire az állati klónozással foglalkozó munkatársainknak sikerült - hangoztatta a ciprusi professzor.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?