Mihail Gorbacsov volt szovjet elnök tanúkénti meghallgatását szeretnék elérni francia rákbetegek, akik azzal a váddal tettek feljelentést a francia állam ellen, hogy az szándékosan nem tájékoztatta a valóságos veszélyekről a lakosságot az 1986-os csernobili reaktorrobbanás idején.
Gorbacsovra kíváncsiak a francia Csernobil-áldozatok
Mihail Gorbacsov volt szovjet elnök tanúkénti meghallgatását szeretnék elérni francia rákbetegek, akik azzal a váddal tettek feljelentést a francia állam ellen, hogy az szándékosan nem tájékoztatta a valóságos veszélyekről a lakosságot az 1986-os csernobili reaktorrobbanás idején.
Tavaly március óta kétszáz pajzsmirigyrákban szenvedő francia nyújtott be megkeresést a hazai a hatóságok ellen abban a meggyőződésben, hogy betegségük a csernobili katasztrófa idejéből datálódik. Panaszuk szerint a párizsi kormány - elsősorban a francia nukleáris ipar jövőjét féltve - bagatellizálta, sőt szándékosan elhallgatta a lakosság elől az ország délkeleti vidékéig sodródó csernobili atomfelhőzetből származó radioaktív sugárzás egészségkárosító hatásait. Nem hozták meg a szükséges óvintézkedéseket, és nem figyelmeztették a megfelelő elővigyázatossági követelményekre az érintett körzetek lakóit.
Emmanuel Ludot, a sértettek ügyvédje azért kérte a volt szovjet államfő beidézését, mert védencei személyesen Gorbacsovtól akarják megtudni, milyen tájékoztatást adott Moszkva a katasztrófa idején a francia illetékeseknek, nem tartott-e vissza alapvető fontosságú információkat. Gyanújuk szerint nem kizárható az sem, hogy esetleg maga a francia nukleáris lobbi járt közben a moszkvai vezetésnél együttműködést kérve a baleset súlyosságának eltitkolásához.
Gorbacsov egyébként 2000 decemberében egy alkalommal úgy nyilatkozott, hogy az 1986. április 26-án bekövetkezett reaktorrobbanás másnapján a szovjet állampárt vezető testülete, a PB két vizsgálóbizottságot hozott létre a helyzet tisztázására, de a munkába bevont akadémikusok sem tudtak semmi biztosat mondani. „Senki nem tudta felmérni a következményeket" - állította akkor az egykori szovjet államfő. Párizsi megidézéséről egy hónapon belül kell döntenie az üggyel megbízott párizsi vizsgálóbírónak, de az esetleges tanúskodás ideje még távolinak tűnik.
A francia panaszosok ügye egyelőre kétesélyes. A párizsi fellebbviteli bíróság januárban úgy foglalt állást, hogy az ügyben elévülés miatt nem indítható jogi eljárás. A kétszáz rákbeteg védőügyvédje a semmítőszékhez fordult jogorvoslatért.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.