Az elmúlt hónapokban a szemünk előtt bontakozott ki a hidegháborút idéző geopolitikai blokkok versenye.
Felsejlik a szövet alatt a kór
Elég csak egy picit a szövet alá tekinteni, hogy az ember észrevegye, nem szeparált esetekről van szó, hanem rendszerszintű tünetről.
Nemrég ítéltek el nyolc évre egy francia exdiplomatát, akit pekingi posztján hálózott be a helyi tolmács hölgy, akinek végül bizalmas információkat adott át Henri M. Nem sokkal később lebukott Pierre-Marie H. is, aki 12 évet kapott. A kínai kémkedés a Financial Times által megszólított közel tucatnyi aktív titkosszolga szerint elképesztő méreteket öltött az elmúlt években, hatékonyságában behozta az orosz hálózatot (amelyet amúgy is közel 600 fővel ritkítottak meg Európában február 24. óta). Jól jelzi a méreteket, hogy az FBI minden 12 órában indít egy újabb vizsgálatot kínai kémkedés gyanújával.
Persze, az oroszok sem tétlenkednek, hiszen van mit visszaépíteni. Hogy értsük a szofisztikációt: a Bellingcat és nyugat-európai lapok közös nyomozásának eredménye, hogy kiderült, Nápolyban egy Maria Adela Kuhfeldt Rivera álnéven telepített orosz GRU-ügynök tevékenykedett. Ékszerüzlet-tulajdonosként pózolt, így igyekezett a helyi katonai bázison szolgáló amerikai és olasz katonák bizalmába férkőzni, nem is sikertelenül. A tavaszi kiutasítási hullám kezdetén a szolgálat kivonta őt a terepről.
Montenegró augusztus 22-e óta kibertámadás alatt áll. A védelmi miniszter és a helyi szolgálat, az ANB is jelezte, hogy orosz támadócsoport állhat az akció mögött. A bevetett kiberfegyver – egy malware – a darkneten körülbelül hat számjegyű dollárért forog, tehát nem éppen unatkozó tinik eszköze. Ennek eredményeképpen számos erőművet kézi vezérlésre kellett kapcsolni, támadás alá került az elektromos hálózat irányítása és a vízellátás, a közlekedési irányító eszközök és az állami adatbázisok.
A német hatóságok a héten tartottak házkutatást több helyszínen egy vegyipari cégnél. A vád szerint évek óta engedély nélkül exportáltak olyan anyagokat Oroszországba, amelyek katonai felhasználásra is alkalmasak lehetnek. Még ha nincs is szó óriási mennyiségekről, az biztos, hogy akár a Novicsok katonai idegméreg előállításához szükséges anyagokkal is rendelkeztek. Nem volt véletlen az sem, hogy Szergej Szkripal és családja elleni orosz Novicsok-támadás után az amerikai hatóságok tiltólistára tették ugyan a céget 2020-ban, de a német hatóságoknak két évébe – és egy ukrán–orosz háborúba – telt, mire végre léptek.
Miközben a konvencionális háború Ukrajnában zajlik, egy sokkal kiterjedtebb konfliktus folyik a NATO és Moszkva között. Évek óta, nem most februárban kezdődött. Itt tartunk. Lépéskényszerben van az Euroatlanti Szövetség, ha meg akarja védeni érdekeit a teljesen nyílt orosz agresszióval szemben.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.