Fékek és ellensúlyok

<p>Andej Kiska már az első döntéseivel megmutatta, pontosan érzékeli, milyenek a köztársasági elnök jogkörei, és azokkal teljes mértékben élni is kíván. A parlament smeres többsége által megválasztott hat alkotmánybíró-jelöltből csak egyet volt hajlandó kinevezni, paradox módon Štefan Harabin jelöltjét.&nbsp;</p>

A kinevezések visszautasítását egyszerűen a jelöltek szakmai felkészületlenségével indokolta. Ezt az érvet természetesen nem Kiska használta először, a jelöltek parlamenti megválasztása idején is többen figyelmeztettek, hogy a leendő alkotmánybíráknak nincs megfelelő szakmai tapasztalatuk. Kiska merészen használta az Alkotmánybíróság korábbi döntését, amely még a Čentés-ügy kapcsán született, Ivan Gašparovič idején. Az Alkotmánybíróság akkori döntése alapján – valójában az alkotmány értelmezéséről van szó – az államfő, ha komoly érveket hoz fel egy-egy jelölttel szemben, nem köteles a parlament által megválasztott személyt kinevezni. Most kezd csak világossá válni, hogy az államfő végső soron nemcsak egy protokollfigura, hanem a szlovákiai belpolitika aktív szereplője lehet, és az elkövetkezendő években az is lesz. Annak ellenére, hogy a szlovák alkotmány az államfőt a végrehajtó hatalmi ág részének tekinti, egyre komolyabb döntéseket hozhat. Gyakorlatilag bármilyen kinevezést visszautasíthat, ha szakmailag nem tartja megfelelőnek a jelöltet. Ezáltal az államfő a hatalmi rendszer negyedik önálló ágává nőheti ki magát. Ez egyébként várható is volt, hiszen morális felhatalmazása bőven van ehhez a választóktól, az államfőre általában legalább annyi ember szavaz, mint mondjuk az adott ciklus kormánykoalíciójára, vagy akár még több is. Andrej Kiska tehát élt hatalmával, és megmutatta, hogy az alkotmánybírók kapcsán fontos számára, hogy ne pártokhoz kötődő, szakmailag alig ismert emberek kerüljenek a posztokra. Fontos megjegyezni, hogy az Alkotmánybíróság tagjait már 12 évre nevezik ki, azaz egy alkotmánybíró három kormányciklust is végigdolgozik. Emellett fontos az is, hogy Kiska ideje alatt minden korábban megválasztott alkotmánybíró mandátuma lejár, tehát valójában az államfőn múlik, hogy öt év múlva milyen összetételű lesz a testület. És akkor még nem beszéltünk az alacsonyabb szintű posztokról, amelyekre az elnök nevezi ki a jelölteket. A múlt heti miniszterváltások kapcsán viszont egyértelművé tette az államfő, hogy a kormány összetételébe nem kíván beleszólni. Az új minisztereket minden gond nélkül kinevezte. Robert Fico kormányának az a nagy szerencséje, hogy első két évében kicserélődtek a fontosabb pozíciókon az emberek, mert a jövőben hasonló kinevezési ügyekben még meggyűlhet a baja az államfővel. Egyébként az ilyen mechanizmusokat hívják fékek és ellensúlyok rendszerének, s egy jól működő demokráciában pont azt szolgálják, hogy a politikai döntések ne egy szűk csoport kezében összpontosuljanak. Szlovákiában Kiska megválasztása és első lépései után örömmel konstatálhatjuk, hogy nálunk működésbe lépett ez a rendszer.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?