<p>Nem viccelt Angela Merkel. A Bundestagban előadottak szerint ha nem tudjuk Európát, az európai összefogás eszméjét tartani, akkor a kontinensen háborúra kell számítani. Merkel kimondta azt, amit jobb lenne az alapiskola első osztályaitól tanítani: a béke és a prosperitás nem automatikusan adottak, azokért valamit tenni is kell.</p>
Európa, vagy háború
Jó hallani, hogy Európa vezető gazdasági hatalmának első embere azért aggódik, amiért már régen kellett volna. Igaza van Merkelnek, s lapunk olvasói a megmondhatói, ezt régebben szajkózzuk. Ha Európa mint projekt megbukik, háború lesz. Mert éppen ez az a kontinens, amely több tucat nemzetnek ad hazát – no, ebben még nem is olyan egyedi –, emellett pedig olyan nemzeteknek, amelyek a 19. században megfogalmazták és megvalósították az úgynevezett modern nemzetállam eszméjét. Mert igenis, nem Európa bukik, nem az európai integráció modellje haldoklik, hanem a nemzetállamokra építő európai modell. Annak van most vége, mert látjuk, amint zűr van, megjelenik a gazdasági nacionalizmus, amely pedig a piacok csökkenéséhez, végeredményben pedig az életszínvonal csökkenéséhez vezethet. Áltathatják a kedves választót populista politikusok tömegei: attól soha nem lesz több aprítanivaló a tejbe, mert politikai akarat fogalmazódik meg így. Sőt, ha politikai ígéret, akkor meg pláne nem. Kétszáz év múltán okosabb lenne beismerni, hogy a nemzetek nem azonosak az államokkal, ha pedig azzá akarjuk tenni, vér fog folyni, hektószámra.
Merkel eddig ennyire élesen nem fogalmazott, látszik, a Bundestagot valamivel meg kellett győznie. S a németek erre az érvelésre fogékonyak. Mint az eddigi legszörnyebb háború kirobbantói kénytelenek voltak szembenézni saját múltjukkal, s benne megtalálni a kellemetlen, önreflexióra érett eseményeket, történéseket. A kérdés, ezt mennyire nyeli le néhány, múltjával eddig szembenézni képtelen náció. Vonatkozik ez keleti, nyugati nációkra egyaránt. S még valami kérdéses: vajon a németeken kívül sok olyan közösség van-e még Európában, amely a békét és a vele járó emberi (nem feltétlenül gazdasági) prosperitást értéknek tartja.
Igen, igazuk van azoknak, akik azt mondják, mentse az ég Európát a hivatásos európaiaktól. De ők nem Európa – csak intézményi alkalmazottak. Azok pedig lecserélhetők. Lecserélhető az európai kultúra eddig még élő ethosza is – de akkor Herdernek lesz igaza, s nem marad itt belőlünk semmi. Fogjuk hát föl: most az egyszer Angela Merkel nagyon jól érvelt. Várjuk a hatást.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.