Európai nyomozók körében erősödik az a meggyőződés, hogy a szeptember 11-i amerikai öngyilkos gépeltérítési akciót végrehajtó merénylők 19 fős csapata és a műveletet támogató európai hálózat szinte semmilyen kapcsolatban nem állt az al-Kaida más európai egységeivel, és alaposan elemezte a korábban kudarcot vallott támadások tanulságait - írta keddi számában az International Herald Tribune.
Elszigetelt elitegység követte el a terrortámadást
Európai nyomozók körében erősödik az a meggyőződés, hogy a szeptember 11-i amerikai öngyilkos gépeltérítési akciót végrehajtó merénylők 19 fős csapata és a műveletet támogató európai hálózat szinte semmilyen kapcsolatban nem állt az al-Kaida más európai egységeivel, és alaposan elemezte a korábban kudarcot vallott támadások tanulságait - írta keddi számában az International Herald Tribune.
A feladatra évekkel korábban kiválogatott, magas képzettségű elitegység alapvetően különbözik azoktól a szerény környezetből származó, kevéssé iskolázott fiataloktól, akiknek Nyugat-ellenessége az európai nyomornegyedekben alakult ki. Az utóbbiak rendre csődöt mondtak a párizsi, római, Los Angeles-i és strasbourgi merénylettervek kivitelezésében - derült ki a Párizsban megjelenő nemzetközi sajtóorgánum európai szakembereket idéző írásából.
E kevéssé hatékony al-Kaida-káderekkel szemben az egyiptomi Mohamed Atta például, akit az amerikai gépeltérítők vezéreként tartanak számon, várostervező mérnök volt, az arabon kívül németül és angolul tökéletesen beszélt, és hamburgi évei alatt hivatalos állásokból szerezte jövedelmét. A Milánóban felgöngyölített terroristák viszont az olasz nyomozók szerint főként drogkereskedésből éltek.
Az amerikai összeesküvés előzetes feltárásának meghiúsítását szolgálta a szakértők szerint az, hogy az akciót kivitelező terrorista különítmény nem kapcsolódott az al-Kaida hálózatának egyéb láncszemeihez.
Az európai vizsgálat illetékesei továbbra sem kétlik, hogy a támadást a bin Laden-féle szervezet hagyta jóvá, de egyelőre nehezen áll össze a kép: ki dolgozta ki a merénylettervet, hogyan kapcsolódtak össze az Egyesült Államokban a világ különböző sarkaiból érkezett tettesek, milyen módon működött a belső parancsnoki struktúra a csoport és Afganisztán között, hány ember biztosította a logisztikai hátteret, hogyan és hány országban az Egyesült Államokon kívül.
Roland Jacquard francia terrorizmusszakértő, aki kapcsolatban áll hazája hírszerző szolgálatával a merényletterv tökéletes kidolgozottságában annak tanújelét látja, hogy az al-Kaida Amerikában és Európában is hatékony háttértámogató rendszert tart fenn.
Az elkövetők nemzetiségi összetétele az egyik legbeszédesebb részlet a szakemberek számára. A 19 merénylő között 15 szaúdi, két emirátusbeli, egy libanoni és egy egyiptomi volt. A feladatban egyetlen magrebi sem kapott szerepet, noha az európai fundamentalista csoportok gerincét az észak-afrikai arabok adják.
Adódik a feltevés, hogy az al-Kaida réteges hierarchiát alakított ki. Az afganisztáni kiképzőtáborokban, ahol több nemzet fiaiból mintegy 10 ezren kaptak kiképzést, túlnyomórészt algériaiak és tunéziaiak fordulnak meg, őket előszeretettel küldik akciókra saját hazájukba. Az amerikai missziót azokra az Öböl menti országokban, illetve Egyiptomban kiművelt, angolul jól beszélő személyekre bízták, akik egyébként sokkal könnyebben kapnak vízumot az Egyesült Államokba, mint a gyenge angolságú és eleve bizalmatlanul kezelt magrebiek.
Az európai elhárítás köreiben nagyon valószínűnek tartják, hogy a jövőben akár malajziai, vagy ausztráliai és kanadai résztvevőket választ az al-Kaida, sőt európaiak is feltűnhetnek: közülük is sok kalandra vágyó fiatal kapott kiképzést Afganisztánban.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.