Donald és Donald

<p>Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke a máltai uniós csúcs előtt levelet írt valamennyi résztvevőnek. Megállapításait sokan túlzónak és helytelennek tartják &ndash; főleg odahaza, Lengyelországban &ndash;, ugyanis Tusk az Európai Unióra nézve külső fenyegetésnek nevezte az Egyesült Államok új kormányzatát, tagjainak nyugtalanító kijelentései miatt.</p>

Azonban az lenne a helytelen, hogyha a napnál világosabb tények ellenére az uniós vezetők tovább áltatnák magukat az új amerikai kormányzattal kapcsolatban.

Steve Bannon, Trump elnök tanácsadója és ideológusa, a Breitbart News portál vezetője megbízta embereit, hogy azt, amit véghezvittek az amerikai elnökválasztás előtt, most tegyék meg Hollandiában, Franciaországban, Németországban és Olaszországban. A portál azokat a jelölteket fogja támogatni a felsorolt országok közelgő választásain, akik ugyanolyan ellenségei az Európai Uniónak, mint maga Bannon. Ha ezek a politikusok hatalomra jutnának a saját országaikban, az Európai Unió úgy omlana össze, mint egykor a Szovjetunió. Pontosan ez a deklarált célja Trump egy másik emberének, Ted Malochnak is. Üzletember, Trump kampányának lelkes támogatója, és most nagyon szeretne az EU-hoz delegált amerikai nagykövet lenni. Nem is titkolja, hogy miért. Kijelentette, hogy ő is ott bábáskodott a Szovjetunió összeomlásánál, és most egy másik unió szétesését is szívesen végignézné. Továbbá nagyon szeretné, ha a közös pénz, az euró pár hónapon belül eltűnne.

Az Európai Parlament fő pártcsaládjai egyetértenek abban, hogy Malloch nemcsak „az Európai Unió ellensége, hanem azoknak az elveknek és értékeknek is, amelyek alapszik a közösség”. Sokatmondó, ahogy Malloch Trump bizalmasaként és lehetséges uniós nagykövetként tájékoztatja a világot az elnök nézeteiről – az egyetlen nemzetek felett álló intézmény, amit Trump elismer, az Isten. Az a megállapítás tehát, hogy Trump az első amerikai elnök, aki az európai integráció ellensége és amerikai érdeknek tartja az EU szétesését, nem Trump démonizálása, hanem puszta ténymegállapítás. Tudomásul kell venni és eszerint cselekedni – ahogy ezt Donald Tusk és más európai politikusok is szorgalmazzák, akik számára fontos, hogy az unió ne omoljon össze.

Ugyanakkor több tagállam vezetői – ide tartozik Szlovákia, Csehország, Magyarország és Lengyelország is – nagy kísértést éreznek. Erősen szimpatizálnak Trump politikájával és stílusával, mert sokban egyezik azzal, amivel ők már régebben próbálkoznak. Ha nem tudnak ellenállni ennek a kísértésnek, annak saját országaik látják kárát. Donald Tusk pontosan fogalmazott kollégáinak írt levelében: az Európai Unió leépítése és szétesése nem az egyes tagállamok valamiféle misztikus és teljes újbóli szuverenitását eredményezné, hanem tényleges kiszolgáltatottságát a szuperhatalmaknak”.

A szerző a Trend hetilap kommentátora

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?