<p>Gyakran olvasható az a megállapítás, hogy Dél-Szlovákia gazdasági helyzete siralmas. Kevés a beruházás, magas a munkanélküliség, az infrastruktúra elmaradott. </p>
Dél-Szlovákia mint gazdasági régió
A lassan közhelynek számító kijelentés valós tényeken alapszik, még a gazdasági adatokat sem kell hozzá ismerni, elég nyitott szemmel járni. Dél-Szlovákia gazdasági állapotának teljes felmérése azonban bonyolult kérdés. Kiindulási helyzet, hogy a magyarlakta vidék Szlovákia egész déli határa mentén terül el. Azt is tudjuk, hogy ez a régió sokféle tájegységre és nyelvjárásra tagolódik. Ellentétben Erdéllyel vagy a Vajdasággal (de még Kárpátaljával is), ahol egy kompaktabb magyar tömb található, Szlovákia területén egy sokkal színesebb szociográfiájú magyarság él. A fő tényező, amely mégis közösségé kovácsolta ezt a népcsoportot – Simon Attila történész szavai szerint – a Beneš-dekrétumok voltak. Ez volt az a külső sokk, ami minden itteni magyart azonos módon érintett. Tisztában vagyunk továbbá azzal is, hogy az államhatalom mindig is nagy lelkesedéssel próbálta közigazgatásilag szétbontani ezt a közösséget, ismét csak ellentétben Erdéllyel és a Vajdasággal, ahol az utóbbi 95 évben az önkormányzatiság terén azért sikerült részeredményeket elérni. A leírtakból következik, hogy a szlovákiai magyarság sohasem élt közigazgatásilag meghatározott közös területen. Tekintettel arra, hogy pontos gazdasági számításokat csak egzakt statisztikai adatokból kiindulva lehet végezni, ezek hiánya jelentősen nehezíti a magyarlakta vidék gazdaságának felmérést. A szakemberek jobb híján a „jelentős magyar lakosságú járásokról” szoktak beszélni. Ez már csak azért is pontatlan eredményekhez vezethet, mert csupán két járásban van magyar többség. A „magyar” járások esetében a déli abszolút magyar többség az északabbi abszolút szlovák többséggel képez egy statisztikai egységet. Nehéz tehát egy „magyar átlagot” összeállítani, amit aztán össze lehetne vetni egy „szlovák átlaggal”. A nyelvhatár ugyan pontosan meghatározható, de ez település szintű feldolgozást igényel, ami viszont roppant aprómunkát vetít előre. E szempont ellenben nem venné figyelembe a regionális központokat. A bevezetőben leírt feladat tehát komoly metodológiai problémákat vet fel, persze egyáltalán nem megoldhatatlanokat. Vannak olyan helyi intézmények, melyeknek e bonyolult feladat megoldására is van kapacitásuk.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.