<p>Tavaly Szlovákiában, Magyarországon és Európa több más államában is elmaradt az infláció, az átlagos árszint csökkent, aminek elsősorban a vásárlók örülnek. Az elemzők egy része ezzel szemben máris rémforgatókönyvekkel ijesztget. </p>
Deflációs horror
Szerintük az általános árszínvonalcsökkenésnek, vagyis a defláció további elmélyülésének a reményében a többség elhalasztja a nagyobb bevásárlásait,ami keresletcsökkenéshez, a termelés visszafogásához, bércsökkentésekhez, elbocsátásokhoz, gazdasági recesszióhoz vezethet. Tényleg ilyen sötét jövő vár ránk? Nos, az igazság az, hogy a helyzet korántsem olyan rossz, mint azt sokan megpróbálják elhitetni velünk. A szlovákiai elemzők egy része is elismeri, hogy a jelenlegi helyzetben nem kell tartanunk az úgynevezett „rossz deflációtól”. A szakirodalom szerint ez utóbbi akkor fenyeget, ha egy válságosabb időszakban a kereslethiányos gazdaságban senki sem tud árat emelni, később bért sem, és egy lefelé tartó spirál alakul ki, ami elbocsátásokhoz, gazdasági visszaeséshez vezet. Szlovákiában és Európa több országában tavaly leginkább az energiaárak esése járult hozzá a defláció kialakulásához,ami egyáltalán nem nevezhető rossz hírnek a gazdaság szempontjából. Példaként Szlovákiát említhetjük, ahol az elmúlt hónapban csaknem a tizedével olcsóbban tankolhattunk, mint egy évvel korábban, márpedig ennek és persze az élelmiszerárak csökkenésének köszönhetően több pénz marad a fogyasztók zsebében, amit másra tudnak elkölteni. A reálbérek növekedése miatt még nagyobb sebességre kapcsolhat a hazai kereslet bővülése, ami lassan Szlovákiában is átveszi az exporttól a gazdaság fő hajtóerejének szerepét. Mindezt figyelembe véve: az olajáresés valójában nem is deflációs, hanem inflációs hatással jár, hiszen ennek köszönhetően nő a lakossági fogyasztás, nagyobb sebességre kapcsolhat a gazdasági növekedés, ami a defláció ellen hat. Ezt az egyik legnagyobb londoni gazdasági-pénzügyi elemzőház, a Capital Economics elemzése is elismeri, amely szerint régiónk országai jól járnak az olajárak zuhanásával, hiszen ez növeli a reálbéreket és a fogyasztást is. Az elemzőház szerint a régió legtöbb országában ütemesen nőnek a bérek, és e gazdaságok jórészt már helyreállították a versenyképességüket. Ez persze nem azt jelenti, hogy Szlovákia és a többi európai ország idén nem számíthat súlyos gazdasági problémákra. Ezek azonban elsősorban az egyre kiélezettebb geopolitikai helyzet és az eurózónás válságországok kiszámíthatatlan lépései miatt fenyegetnek. Az árak jelenlegi csökkenése miatt nem kellene aggódnunk, inkább élvezzük, ameddig még lehet, hiszen az elemzők szerint az idei év vége felé már újra beindulhat a drágulás.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Korábbi cikkek a témában
2025. 01.15.
Kissé lassult decemberben a brit infláció
2025. 01.15.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.