Richard Cheney amerikai alelnök pénteken, a PBS közszolgálati tévécsatornának adott nyilatkozatában annak a gyanújának adott hangot, hogy az Egyesült Államokban előforduló lépfene-esetek Oszama bin Laden terroristavezér tevékenységével lehetnek kapcsolatban, bár gyanúját bizonyítékokkal nem tudja al
Cheney amerikai alelnök bin Ladent gyanítja a lépfene esetek mögött
Richard Cheney amerikai alelnök pénteken, a PBS közszolgálati tévécsatornának adott nyilatkozatában annak a gyanújának adott hangot, hogy az Egyesült Államokban előforduló lépfene-esetek Oszama bin Laden terroristavezér tevékenységével lehetnek kapcsolatban, bár gyanúját bizonyítékokkal nem tudja alátámasztani.
Cheney elmondása szerint arra nézve már korábban szereztek bizonyítékot az amerikai illetékesek, hogy Oszama bin Laden emberei kiképzésben részesültek a biológiai és a vegyi fegyverek terjesztési módozatait illetően.
A lépfene (anthrax) esetek először a floridai Boca Ratonban, az ottani American Media nevű lapkiadó vállalatnál jelentkeztek. A múlt pénteken meghalt a kiadóvállalat egyik 63 éves férfi fotószerkesztője.
Munkahelyi számítógépének billentyűzetén - miként a cég levélelosztójában is - megtalálták a lépfene kórokozóját. E héten hétfőn a levélelosztó egyik 73 éves férfi alkalmazottja, csütörtökön pedig 36 éves női alkalmazottja szervezetében mutatták ki a kórokozót. Ők intenzív antibiotikumos kezelést kapnak.
Pénteken kiderült, hogy szintén lépfene-kórokozó mutatható ki az NBC tévéhálózat egyik női alkalmazottja szervezetében - az ő esetében azonban nem a spórák belégzése révén, hanem a tapasztalatok szerint kevésbé veszélyes módon, bőrön át jutott a szervezetbe a baktérium.
E negyedik érintett személy állapotát illetően sincs állítólag ok a komoly aggodalomra. Később ismeretessé vált, hogy a nő felbontott egy gyanús, ismeretlen eredetű port is tartalmazó borítékot, amelyet egyébként Tom Brokaw-nak, a tévéállomás sztár-műsorvezetőjének a címére küldött az ismeretlen feladó. (A fertőzött nő Brokaw munkatársi gárdájának a tagja.)
A levél a floridai St. Petersburgből érkezett napokkal ezelőtt. Ugyanabból a városból a minap a The New York Times szerkesztőségébe, Judith Miller címére is küldtek egy - az NBC-be érkezetthez hasonló, de a nyilvánosság előtt nem ismertetett szöveges tartalmú, valamint - szintén ismeretlen eredetű port is tartalmazó levelet.
Miller a biológiai terrorizmus közismert szaktekintélye New York-i újságíró körökben. Az általa felbontott levél első vizsgálati eredménye anthrax szempontjából negatív, de ez még nem feltétlenül végleges diagnózis.
Ugyancsak pénteken a Nevada állambeli Renóban, az ottani Microsoft Licensing nevű vállalat irodájába gyanús postai küldemény érkezett. A riasztott illetékesek megállapították, hogy a küldemény az első teszt szerint valóban lépfene kórokozóval fertőzött - bár itt is csupán az első, nem feltétlenül a végleges eredmény vált ismertté.
A cég a szoftverbirodalom egyik alkotóeleme, a Microsoft-szoftverek felhasználási engedélyeinek kibocsátásával foglalkozik.
Kazahsztánban amerikai ellenőrök anthrax-spórákat találtak Kazahsztánban, egy volt szovjet biofegyver-létesítményben tartott rutinszerű ellenőrzés során is.
A létesítmény a szovjet időkben a világ legnagyobb lépfene-előállító üzeme volt, és most nemzetközi összefogással dolgoznak a biztonságos felszámolást célzó programon. E program keretében rendszeres ellenőrzéseket tartanak.
A washingtoni kazah nagykövetség pénteken nyilatkozatban tartotta szükségesnek leszögezni: a mostani eset, a lépfene-spórák kazahsztáni felfedezése semmilyen szempontból nem kapcsolódik az anthraxszal kapcsolatos, Amerikán belüli, időszerű aggodalmakhoz. Szakértők azonban aggodalmukat hangoztatják, hogy az egykori szovjet létesítményekből az idők során veszélyes anyagok kerülhettek veszélyes kezekbe.
Pénteken egyébként a hatóságok a kaliforniai San Franciscó-i öbölben sebtében kiürítették a ma már csak turistalátványosságnak számító Alcatraz egykori börtönszigetet.
A mintegy nyolcszáz turista gyors elparancsolását "gyanús incidenssel" indokolták, de az incidens mibenlétét nem közölték. Alcatrazon, amelynek kényszerű lakója volt egykoron Al Capone is, 1963-ban szüntették meg a börtönt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.