<p>Múlt héten került a Speciális Bíróságra a hírhedt faliújságtender gyanúsítottjai elleni vádemelés. Robert Fico, aki évek óta bírálja és részrehajlással vádolja a korrupció ellen harcoló civilszervezeteket, szintén a múlt héten talált időt arra, hogy leüljön tanácskozni a képviselőikkel. </p>
Bűnpártolás
Most azt mondja, ezzel akarta a nyilvánosság tudtára adni, mennyire a szívén viseli a korrupció elleni harcot, és „maximális mértékben le akarja szűkíteni a korrupt tisztségviselők mozgásterét”. Ám 2006 óta senki nem tehetett volna annyit a korrupció visszafogása érdekében, mint Fico.
Nézzük hát meg a faliújságügyet, amelyet a legfelsőbb szintű korrupciós ügyek mintapéldájának tekinthetünk, és nézzük meg azt is, hogy mit tett Fico a „korrupt magatartás” ellen, amiről most papol. Legkésőbb 2008 novemberében megkapta a jelentést arról, hogy mi történt az építésügyi és régiófejlesztési minisztérium folyosóján. Nem is lehetett volna megalapozottabb a gyanú, hogy a tárca megsértette a közbeszerzési törvényt. Világos volt, hogy az SNS által irányított tárca nem tette közzé a közbeszerzési pályázatot a törvényben foglaltak szerint, hanem kiakasztotta a minisztérium egyik zárt folyosóján a faliújságra. Négy egész napra.
Az is világos volt, hogy a két „nyertes” cég az SNS akkori elnökéhez, Ján Slotához kötődik, további két cég pedig csak a látszat kedvéért indult a pályázaton, soha semmilyen szolgáltatást nem nyújtottak a minisztériumnak. Mit kell tennie ilyen helyzetben egy kormányfőnek, aki vissza akarja szorítani a „korrupt magatartást”? Közölni a koalíciós partnereivel és a nyilvánossággal, hogy a hatóságoknak ki kell vizsgálniuk a történteket, a gyanúba keveredett SNS-es miniszter pedig nem maradhat a helyén.
Mi tett ehelyett Fico? Amikor a közbeszerzési hivatal megállapította a törvénysértést, Fico a jelentést úgy csűrte-csavarta, hogy nem is törvénysértésről van szó, csupán a törvény hibás alkalmazásáról. Akkor sem változtatta meg álláspontját, amikor az Állami Számvevőszék is megállapította a törvénysértés tényét. Az őt bíráló ellenzéki pártokról pedig a következőket mondta: „Amit az ellenzéki pártok művelnek, az államellenes, szlovákellenes, népellenes és egyetlenegy célja van – bármi áron ártani Szlovákiának, mert azt hiszik, hogy ezzel a kormánynak ártanak”.
Amikor 2009 októberében már rendőrségi eljárás is folyt az ügyben, a kormány még mindig olyan állásfoglalást küldött a parlamentbe, hogy „az építésügyi és régiófejlesztési miniszter nem követett el törvénysértést”.
Aki segíti a tettest abban, hogy elkerülje a felelősségre vonást, az bűnpártolást követ el. Fico a faliújságtender ügyében, továbbá más, minisztériumi és akkori kormánypártokhoz kötődő korrupciós botrányokban leplezetlenül a korrupcióval gyanúsított személyek pártját fogta. Ezért nem lehet elhinni azt, amit most mond, hiszen egy évtizeden át pontosan az ellenkezőjét csinálta.
A szerző a Trend hetilap kommentátora
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.