Békés szakítás

sas

Élő adásban dicsérgetik egymást, majd könnyes búcsút vesznek. Mi ez? Szappanopera, valóságshow? Nem, a hazai politikai realitás. 

És mindez dicséretes, mintsem nevetséges! A politikai szakítások, vándorlások, kiebrudalások, pártalapítások negyedszázada a szlovákiai politikai folklór részét képezik. Nincs olyan számottevő párt, amelyet ne hagyott volna ott képviselője vagy magas beosztású tagja. Sőt, a vezető pártok jelentős része szakítások útján jött létre: az elégedetlenek leléptek és új formációt hoztak létre (a háromból két kormánypárt ilyen). Ezeket a váltásokat pedig késdobálás és csörömpölés szokta kísérni – az ordibálás és kiátkozás a legkevesebb, ami ilyenkor várható.
 
Martin Poliačik távozása az SaS-ből teljesen más kotta alapján zajlott, és ez megsüvegelendő. Nemcsak békében, egymás munkáját méltatva – ám a nézetkülönbségeket világosan leírva – váltak el egymástól Richard Sulíkkal, de az időzítés tekintetében is tartották magukat a vélhetően egyeztetett menetrendhez. Poliačik rávághatta volna az ajtót pártjára egy héttel korábban is, a kampányfinisben az még nagyobbat szólt volna, de nem tette.
 
Az SaS-t alapító tagjának távozása egy ideje a levegőben lógott. Poliačik markánsan uniópárti, a baloldali és liberális körök számára fontos kulturális-etikai témákban elkötelezett, míg Sulík fokozatosan eltávolodott ezektől az ügyektől, az EU-val kapcsolatban a 2011-es mentőöves sztori óta inkább szkeptikus hangokat ütött meg. A kérdés az volt, ki lesz az erősebb. Ám Sulík folyamatosan erősítette pozícióját a pártjában, a 2016-os választási eredmény pedig a korábbiaknál is biztosabbá tette a helyzetét – ennek tudatában fordíthatott hátat a hazai parlamentnek, s irányítja pártját Brüsszelből. 
 
Poliačik számára így nem maradt más, mint a távozás. A kérdés az volt, milyen módon, mikor és hová. Az első kettőre választ kaptunk, a harmadikra pedig nagy eséllyel a Progresszív Szlovákia lesz a helyes válasz. A parlamenti képviselő leszerződtetése egyben dinamizálhatja a progresszívek pártalapítási igyekezetét. 
 
A megyei választásokat az SaS, az OĽaNO és a KDH alkotta blokk nyerte, ám hamarosan ezek a pártok, kiegészülve a Progresszív Szlovákiával, egymással fognak harcot vívni a választókért. Az SaS fő kihívója pedig pont a progresszív csapat lesz, Martin Poliačikkal az élbolyban. A folyamatosan erősödő és egy hete pozícióit a régiókban stabilizáló KDH és az Egyszerű Emberek pedig a konzervatív választók meghódításáért fognak csatázni. Közben a szereplőknek ügyelniük kell arra, hogy ne ejtsenek túl nagy sebeket egymáson, hiszen 2020-ban a Smer alternatíváját alkothatják. Alternatíva? Ha eddig valaki elhitte a koalíciós vezetők mantráját, miszerint nincs valós alternatívája kormánynak, minimum a megyei választások éjszakája óta láthatja, hogy ez nem igaz.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?