Oroszországban január 1-jével felfüggesztik a British Council 15 regionális részlégének működését – jelentette be Mihail Kaminyin, s a döntést Nagy-Britannia Oroszországgal szemben júliusban tett „barátságtalan lépé?seivel” hozta összefüggésbe.
Barátságtalan lépésre fagyos válasz
Az orosz külügyminisztérium szóvivője kifejtette, hogy a kilencvenes évek eleje óta létező regionális részlegek működése jogilag nem megalapozott, sok helyen a konzulátusok épületében vannak, ami sérti a nemzetközi egyezményeket, és számos esetben megsértették az orosz pénzügyi és adótörvényeket. A problémát a kétoldalú egyezmény kidolgozása oldotta volna meg, de a brit fél által Oroszországgal szemben „júliusban tett barátságtalan lépések megszakították a dokumentum kidolgozása érdekében folytatott munkát”. A befagyasztás Kaminyin szerint addig lesz érvényben, amíg a megállapodás létrejön.
Júliusban a Scotland Yard Andrej Lugovoj orosz üzletembert vádolta meg Alekszandr Litvinyenko Nyugatra szökött volt orosz állambiztonsági tiszt meggyilkolásával, s kérte kiadatását, de Oroszország megtagadta. Nagy-Britannia négy orosz diplomatát kiutasított. Lugovoj azóta is állítja, nincs köze a gyilkossághoz, és a brit hatóságoknak nincs bizonyítékuk vádjaikra. December 2-án a parlamenti választásokon a nacionalistának tartott Oroszország Liberális Demokrata Pártja színeiben bejutott a duma törvényhozói közé, vagyis képviselői mentességet szerzett.
A British Council hangsúlyozta, sem pénzügyi, sem adó-, sem egyéb jogszabályokat nem sértett, s nem szándékozik bezárni szentpétervári és jekatyerinburgi részlegét, a többi részleg projektjeit pedig átadja a helyi orosz partnereknek. A londoni külügyminisztérium nyilatkozata azt hangsúlyozza, hogy a British Council nem politikai, hanem kulturális intézmény, és felszólítja Moszkvát, mű?ködését ne kösse a két ország között fennálló nézeteltérésekhez, köztük a Litvinyenko-ügyhöz.
A moszkvai külügyminisztériumba kérették London moszkvai nagykövetét, s közölték vele, a szentpétervári és jekatyerinburgi részleget is be kell zárni.
Orosz jogvédők aggodalmuknak adtak hangot a British Council részlegeinek bezárása miatt. Ljudmilla Alekszejeva, a moszkvai Helsinki Csoport vezetője azt mondta: „Nálunk már megint építik a vasfüggönyt”. Úgy vélte, a szervezet oktatási-kulturális tevékenysége hasznos volt.
A British Council 1934-ben alakult a brit kormány nonprofit intézményeként, a világ 109 országában működik, célja a brit kultúra, oktatás, tudomány és technológia eredményeinek nem?zetközi népszerűsítése, az angol nyelv tanítása, a gazdasági kapcsolatok elősegítése, és olyan diákok vizsgáztatása, akik Nagy-Britanniában akarnak tanulni. Fő védnöke II. Erzsébet királynő.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.