A tátrai tigris végnapjai

<p>Egyre több olyan elemzés lát napvilágot a szlovák gazdaságról, amely azt bizonyítja, hogy az egykor oly büszke tátrai tigrist, amely az első Fico-kormány elhibázott gazdaságpolitikai intézkedései miatt került kómaközeli állapotba, a jobboldali Radičová-kabinet tiszavirág-életű kormányzása alatt sem sikerült újraéleszteni, az idén hatalomra került második Fico-kormánytól pedig már csak a kegyelemdöfésre számíthat.</p>

A Szlovákiáról szóló legújabb jelentésében az Európai Bizottság és a Nemzetközi Valutaalap is a munkanélküliek hatalmasra duzzadt, 400 ezres táborát nevezte az ország egyik legégetőbb gondjának. A folyamatosan növekvő munkanélküliség miatt az elmúlt években a lakosság jelentősen visszafogta a kiadásait, az ország gazdasági növekedését így elsősorban a külföldi kereslet hajtotta. Hogy a növekedéshez a belföldi kereslet is nagyobb mértékben járuljon hozzá, csökkenteni kellene a munkanélküliséget és nőnie kellene a reálbéreknek. Ez azonban csak úgy érhető el, ha Szlovákiának egyre több új külföldi beruházást sikerül az országba csalogatnia, a hazai vállalkozókkal pedig el tudja hitetni, hogy megéri új beruházásokba kezdeni. Szlovákia e téren azonban továbbra sem túl meggyőző. A svájci IMD intézet által szerkesztett, e héten közzétett versenyképességi világranglistán tavalyhoz képest ugyan egy helyet lépett előre, ez azonban csak kozmetikai kiigazítás, ami annak köszönhető, hogy sok országban még a Szlovákiában tapasztaltnál is rosszabbul alakultak a dolgok. Így nem csoda, hogy Ukrajnán kívül az összes többi környező ország – még a szlovák politikusok által oly gyakran becsmérelt Magyarország is – versenyképesebb, mint Szlovákia. A beruházókat elsősorban a hivatali korrupció, a katasztrofális jogérvényesítés, az évekig elhúzódó bírósági tárgyalások és a rugalmatlan munkapiaci szabályok riasztják el.

Az ország vonzerejét korábban a viszonylag egyszerű adórendszer és az alacsony adókulcsok jelentették. Az adóterhek csökkentése szempontjából a Radičová-kabinet hivatali ideje alatt sikerült is némi előrelépést elérni: a Szlovákiai Adófizetők Szövetsége és a Hayek Alapítvány elemzése szerint idén két nappal kevesebbet kell dolgoznunk az államra, mint tavaly. Az e téren elért javulásnak azonban a jobboldali kormány bukásával búcsút inthetünk, hiszen a Fico-kabinet gazdaságpolitikai terveiről sok minden elmondható, csak az nem, hogy csökkentené az adóterheket. Ez újabb beruházókat riaszthat el, tovább növelve a munkanélküliséget és alacsony szinten tartva a béreket. Ficóéktól mást nem is várhatunk, markáns változásra így legközelebb négy év múlva kerülhet sor. Félő azonban, hogy addigra már késő lesz, és évekig eltarthat, míg kimászunk a baloldali kormány ásta gödörből.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?