A szabad net vége?

<p>Érdemes figyelemmel kísérni az elmúlt hetek legfontosabb cyber-eseményét, most dől el, mennyire fog belemarni az internet szabadságába az állam. Az Amerikai Egyesült Államok kormánya most valószínűleg nem feni senki másra úgy a fogát, mint Julian Paul Assangera, a WikiLeaks internetes oldal alapítójára, nem hivatalos tulajdonosára, szellemi atyjára, főszerkesztőjére. Bár mindenki számára egyértelmű, hogy ez az ausztrál férfi képtelen lett volna egymaga ekkora kárt okozni az USA diplomáciai tekintélyének, ahogy az jelenleg kinéz, mégis ő az ellentámadás egyetlen fizikai célpontja.</p>

Az amerikai kormány – vagy bárki, aki a WikiLeaks elleni hadjárat mögött áll – úgy véli, ezt a réveteg tekintetű, ősz hajú fickót kell lekapcsolni. Ahogy az egész történik, a világ szeme láttára, felháborító és gyomorforgató. Nincs az az értelmes ember, aki ne látná az összefüggést a között, hogy a WikiLeaks elkezdte szivárogtatni az amerikai külügy dokumentumait, és hogy Assange ellen Svédország nemzetközi elfogatóparancsot adott ki. Arról, hogy valóban követett-e el nemi erőszakot, könnyedén meggyőződhetünk, ha beleolvasunk az elmúlt időszakban megjelent anyagokba.

Az USA-ról kezd kiderülni, képtelen saját hibáit jól takargatni, saját titkait megőrizni. S amikor valaki feltárja ezeket a titkokat, megpróbálja ellehetetleníteni. Assange nem terrorista. Őt nem kaphatják úgy el, ahogy azt az amerikai akciófilmek alapján elképzeljük, amikor titkos ügynökök zsákot húznak a célpont fejére, majd egy autóba lökve elszállítják. Szerencsére már nem a hidegháborúban élünk, az amerikaiak sem engedhetnek meg maguknak bármit. Svédország az állítólagos erőszak miatt kérte kiadatását, London is emiatt tartóztatta le Assanget. Az USA nem tudta pontosan meghatározni, mivel is gyanúsítanák a WikiLeaks első számú emberét, de biztosak lehetünk abban, hogy hamarosan előállnak valamivel, ami a hadititkok kiszivárogtatása, nemzetbiztonság veszélyeztetése szintű bűncselekménynél nem lesz csekélyebb.

Addig jól jön, hogy a svédek egy kicsit besározzák. Sokan azt hiszik, ez a történet még mindig csak az amerikai külügyi dokumentumokról, egy bolond ausztrál férfiről, meg egy észak-európai országról szól. Óriási tévedés, a háttérben vívják meg azt a harcot, melynek a tétje nem más, mint az, hogy az internet megmaradhat-e a szólásszabadság talán utolsó igazi, független fóruma. A legszomorúbb, hogy ez nem Kínában, nem Oroszországban, vagy valamilyen afrikai diktatúrában történik, hanem a világ leghangosabb demokráciájában. Abban viszont biztosak lehetünk, hogy ha az USA korlátozni fogja az internetes szólásszabadságot, a világ államainak legalább fele tapsikolva követi. (Nagy András)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?