Alig csapódtak be az első rakéták és robotrepülőgépek Afganisztán területére, a német szélsőjobboldal pár tucat képviselője legott tüntetésbe kezdett Berlinben - a muzulmánok mellett.
A német szélsőjobb is a muzulmánok mellett
Alig csapódtak be az első rakéták és robotrepülőgépek Afganisztán területére, a német szélsőjobboldal pár tucat képviselője legott tüntetésbe kezdett Berlinben - a muzulmánok mellett.
A Német Nemzeti-demokrata Párt (NPD) otromba külföldiellenessége (amelynek céltábláját főként a "nem árja" idegenek, nevezetesen arabok, törökök, kurdok és zsidók képezik) és rasszizmusa átadta az ideológiai rangsor első helyét az Amerika-ellenességnek. A párt tagjai a hét elején "Szolidaritás az afgán néppel" feliratú transzparensekkel vonultak végig a berlini belváros utcáin, azt sulykolva plakátjaikon, hogy az amerikai és brit légitámadások sorozata nem más, mint "megtorló háború az iszlám világ ellen".
Az NPD-tagok által viselt Che Guevara trikók mellett az antiimperialista jelszavak, az NDK hetvenes éveinek marxistáit idéző szóhasználat is azt jelzi, hogy az NPD - legalábbis frazeológiáját tekintve - átruccant a szélsőbal pályájára. Erre utalt a keddi felvonulás célpontja, a Springer lapkiadó kreuzbergi székháza, amelyet 33 évvel ezelőtt a Bild című bulvárlap médiumterrorja ellen tiltakozó diákmozgalom vett blokád alá.
Jól illik a képhez az NPD hangadója, Horst Mahler ügyvéd, aki szélsőbalos múltja után szemrebbenés nélkül ment át a másik végletbe. Pártja tájékoztatóján kedvelt vesszőparipájáról, a Közel-Keletet gúzsba kötő és a világot fenyegető "judeo-amerikai megszállásról" szónokolt. A szeptember 11-i merényleteket egyrészt a globalizáció elleni harc számlájára írta, másrészt (merész fordulattal) az izraeli titkosszolgálat kezét gyanította a tragédia mögött.
A hajmeresztő ideológiai zavart betetézte Udo Voigt pártelnök, amidőn kijelentette: az NPD maga áll az új német békemozgalom élére, harcba vezetve a globalizáció valamennyi ellenfelét. A párt internetes honlapján Mahlerék egyenesen a 68-as diákmozgalom szellemi örököseként reklámozzák saját ideológiájukat, "68-as kitérteknek" titulálva a Schröder-kormány tagjait.
Keddi plakátakciójuk, amellyel számos berlini főútvonalat elárasztottak, gyorsan véget ért. Az ügyészség bevonatta az NPD "Holokauszt soha nem volt!" feliratú plakátjait, amely a berlini emlékmű megépítése ellen uszított, a nép között szétosztani javasolva az emlékműre szánt 76 millió márkát. Az ügyészség nem méltányolta a párt érvelését, rámutatva: a Holokauszt... sor alá nyomtatott magyarázó szöveg ("ezzel reklámozza az emlékmű ötletét a megépítésre alakult egyesület") olyan apró betűvel íródott, hogy csak másfél méteres távolságon belül olvasható. Így csupán a nagybetűs mondat tűnik szembe, amely kimeríti a népcsoport elleni uszítás ismérvét.
Az emlékmű megépítésére alakult egyesület egyébként valóban az emlékmű legádázabb ellenzőit idéző "Holokauszt soha nem volt!" felirattal "reklámozta" ténykedését a nyár elején, ám a berlini szenátus javaslatára felhagyott ezzel a propaganda fogással.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.