A nagy mozgósítás

<p>Közvélemény-kutatásokat ugyan már nem látunk a választásokig, de így is kapunk elég politikai üzenetet. Az elkövetkező szűk két hét egyfajta végső visszaszámlálás: megkezdődött az a szakasz, amikor a pártok megpróbálják&nbsp;mozgósítani, akit lehet - és &bdquo;távol tartani&ldquo; a voksolástól azt, aki &bdquo;rosszul szavazna.&ldquo;&nbsp;</p>

Fókuszba kerül az ingadozó szavazó, aki vagy a pártokkal, vagy a saját döntésével kapcsolatban bizonytalan. Ez a réteg nem igazán szereti a politikát és a politikusokat, elkötelezettsége gyenge vagy teljesen hiányzik, sokszor az utolsó pillanatig tétovázik és gyakran ösztönös, impulzív döntést hoz, hogy végül kire szavaz. A bizonytalan szavazó jelenti a különbséget a közvélemény-kutatók által mért adatok és a valóság között. 

Emellett vannak pártok, amelyek most nem a bizonytalan szavazók mozgósítására, hanem egy jól körülírható réteg elbizonytalanítására és távoltartására játszanak. A legkézenfekvőbb példa a Smer: annál könnyebb lesz a helyzete, minél kevesebb párt kerül a parlamentbe. Így nő a saját súlya és kevesebb szereplővel kell egyezkednie a koalícióról. Ezzel is magyarázható, miért szállt rá Robert Fico Igor Matovičra és a leszállóágban levő Egyszerű Emberekre. Emellett a kormánypárt az ötpontos feltételrendszerének megjelentetésével is a politikai ellenfeleit szeretné elbizonytalanítani. Szlovákiai magyar viszonylatban is van példa hasonlóra: a Híd óriásplakátjain az elveszett szavazatokról és a parlamenti jelenlét fontosságáról szóló üzenetek jelennek meg, a célcsoport az MKP és a Híd, esetleg a távolmaradás közt hezitáló magyar szavazó. 

Az MKP lehetőségei a mobilizáció szempontjából korlátozottak, ebből a szempontból a KDH-val lehet a pártot egy kalapba tenni: viszonylag szűk választói bázist tudnak megszólítani és akkor járnak a legjobban, ha a választáson a lehető legkisebb lesz az országos részvétel, viszont a lehető legtöbb saját szimpatizánsuk elmegy voksolni. A mozgósítást gátolja az a szlovákiai viszonyokra jellemző jelenség, hogy minél láthatóbb az MKP, annál hangosabbak a magyar (jelen)létet alapjaiban elfogadni képtelen szlovák nacionalisták. 

Az ellenzéki pártok leginkább a bizonytalan szlovák szavazókért versenyeznek, nem elijeszteni akarják. Radoslav Procházka és a Sieť van a legjobb kiindulási helyzetben, hiszen kevéssé elhasznált politikusokkal, és az erős kormányellenes alternatíva ígéreteként fut neki az utolsó két hétnek, a szavazói azonban (még) nem kötődnek erősen hozzá. Versenytársból pedig sok van: a Híd szlovák részlege mellett az Egyszerű Emberek, a SaS, de még a furcsa hátterű kispártok (SKOK, Šanca, TiP) elsődleges célja is az ingadozó szavazók elhalászása. Ehhez pedig nem kell száz százalékig kielégíteni az igényeiket - elég, ha az adott pillanatban az adott párt tűnik a legvonzóbb alternatívának a többihez képest. 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?