A második pillér újabb viszontagságai

<p>Áprilistól újabb fázisába érkezik a szlovákiai nyugdíjodüsszeia. A változásokról a kormány folyamatosan fogja értesíteni a lakosságot. Ezekről most elég annyit elmondani, hogy vissza kívánnak térni az eredeti koncepcióhoz, és ismét életszerűbb szabályok lépnek életbe. Ami lényegében kockázatos, az az is lesz, vagyis a részvényalapokban újra lesznek részvények, illetve megszűnik a féléves hozammérés.</p>

A rendszer fenntartandó, az újonnan munkába lépőnek megint kötelező lesz belépni a második pillérbe.

A közéleti eseményeket figyelő polgárok többsége ma már tisztában van vele, hogy tulajdonképpen minden politikai kérdés. Vannak kényszerítő gazdasági, demográfiai vagy tőkepiaci erők, de hogy ezekre a kihívásokra mikor és milyen jellegű válaszok születnek, azt a politikusok döntik el. Lehet ilyen vagy olyan epidémia, az éppen uralkodó párt (koalíció) képviselői döntik el, kitől és mennyiért szerzik be a vakcinát. Hasonló mondható el akár a kulturális támogatások odaítéléséről is.

A nyugdíjreformra is pontosan ez érvényes. Itt is lehetett volna más utat választani, de a második Dzurinda-kabinet az ismert variáns mellett döntött. Talán még sokan emlékeznek rá, hogy bevezetés idején a legnagyobb vita arról dúlt, a tőkepiacok alkalmasak-e arra, hogy biztosítsák a hosszú távú megtakarításokat, illetve a tisztes öregségi nyugdíjakat. Nos, azóta kitört egy globális pénzügyi válság, és a tőzsdék aktuális teljesítménye a napi hírek tárgya lett. Mindenki maga döntheti el, jó helyen van-e a megtakarítása. De még a tőkepiacok hangulatánál is nagyobb befolyással bír az, ki áll éppen kormányrúdnál. A Fico-kormány ugyanis olyan változtatásokat hajtott végre, amelyek a nyugdíjalapokat immunissá tették a tőzsdék bármilyen mozgásával szemben, és ezzel a lépéssel ezek tagjai éppen egy nagy fellendülési hullámból maradtak ki. Most, amikor a jobboldali koalíció bevégzi rövid pályafutását, és március után aligha folytathatja jelenlegi összeállításában, gyakorlatilag biztosra vehetjük, hogy a következő ciklusban újra közbeszól a politika. Ha Fico jut ismét hatalomra, biztosan változtatások lesznek. Nemcsak az április 1-jén életbe lépő változtatásokat szüntetheti meg, hanem külföldi példák alapján akár a megtakarítások egészét is államosíthatja. A most induló kampány így eleve felesleges lehet. Fel lehet hát tenni a kérdést, mi rosszabb a nyugdíjakra nézve: egy tőzsdekrach vagy a politikusok.
Horbulák Zsolt

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?