A közélet bajai

<p>Míg Szlovákiában a nyakunkon lévő megyei választás legnagyobb botránya várhatóan a közöny lesz, a jövőre esedékes elnökválasztás egyetlen kérdése pedig maga Robert Fico, Magyarországon már rég elindult a 2014-es parlamenti választási kampány, minden eddiginél brutálisabb elemekkel fűszerezve.&nbsp;</p>

Bennünket ez a választás közvetlenül nem érint, hiszen elvileg mi nem szavazhatunk, elenyésző lehet a kettős szlovák–magyar állampolgárok száma, ezért van remény, hogy a kampány hozzánk nem fog begyűrűzni. Mert az MKP–Híd, vagy a szlovák jobboldal–baloldal vitái gyermekded homokozói perpatvarok ahhoz képest, amivé a magyarországi kampány kezd fajulni, már most, fél évvel a választások előtt.Holnap az 1956-os magyar forradalomra kellene emlékeznie a magyar nemzetnek, méltósággal, tisztelettel, hiszen a huszadik századi magyar történelem egyik, ha nem a legfontosabb dátuma ez. Ezzel szemben mindkét politikai oldal saját, rövid távú céljainak hangoztatására, számháborúsdira degradálja az ünnepet, és mivel már kampány van, az emlékezés helyett a másik oldal megalázása a cél. Az elmúlt hónap a bajai választás kapcsán megmutatta, hogy Magyarországon már egy egyszerű, időközi helyi önkormányzati választást sem képesek tisztességesen véghezvinni, egy vidéki város egyetlen önkormányzati székéért is képesek olyan harcot folytatni, amelyben gyakorlatilag minden módszer megengedett. Jelen pillanatban nincs egyértelmű bizonyíték, hogy ki vásárolt szavazatokat Baján, de egy biztos: Magyarországon 24 évvel a rendszerváltás után a két politikai oldal eljutott oda, hogy egy szavazókörzetért, amelyben talán összesen 300 ember szavazott, képesek egymást teljesen bemocskolni. Az emberek pedig kezdik teljesen elveszíteni a tiszta választásokba vetett hitüket. Az 1998-as szlovákiai választások idején részt vettem az Občianske oko elnevezésű civil szervezet munkájában. A cél az volt, hogy független megfigyelőként kövessük a választásokat, mert félő volt, hogy a HZDS megpróbálja meghamisítani az eredményeket. Akkor, a legkeményebb mečiari időszakban, talán ennek a nyomásnak is szerepe volt abban, hogy Mečiarék végül nem engedték meg maguknak, hogy elcsalják a választást, vagy komolyabb módon befolyásolják azt. Később éveken át jártuk a balkáni országokat és a volt szovjet tagállamokat, hogy nemzetközi megfigyelőként segítsük és felügyeljük az ottani választások tisztaságát. Eszembe sem jutott volna akkor, hogy tíz év múlva akár Magyarországon is valami ilyenre lehet szükség. Bár egyelőre hivatalosan senki nem beszél erről a lehetőségről, szinte biztos vagyok benne, hogy rövid időn belül fel fog merülni, hogy nagyobb számú nemzetközi megfigyelői csoportot hívjanak Magyarországra, mert az ország politikai elitje egyszerűen képtelen önmaga megoldani ezt a problémát. Ez viszont óriási blamázs lesz.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?