A FAZ vezércikke a Steinmeier-látogatásról

Berlin |

<p>Közvetve bírálta Frank-Walter Steinmeier külügyminisztert prágai, illetve budapesti látogatása kapcsán szerdai vezércikkében a Frankfurter Allgemeine Zeitung.</p>

A konzervatív napilapban Georg Paul Hefty úgy vélekedett, hogy a látogatás a németországi választási kampány jegyében megkérdőjelezhető keveredést eredményezett. A külügyminiszter és kancellárjelölt Steinmeier ugyanis meg akarta előzni Angela Merkel kancellárt, - aki egyben vetélytársa  a szeptemberi parlamenti választáson -, és "Németország köszönetet mond" mottóval két olyan országot - és olyan eseményeket - mosott össze, amelyeket nem lehet közös nevezőre hozni.

Hefty jogosnak tartotta, hogy Magyarországnak már most elismeréssel adózzanak a vasfüggöny húsz évvel ezelőtti lebontásáért, s még talán igazolható az emlékezés már most az augusztusi páneurópai piknikre és a szeptemberi 10-i határnyitásra is. Mindenképp korai azonban most emlékezni a prágai német nagykövetségre menekült NDK-sok kiengedésére, ami 1989 szeptember végén történt. "Ezzel ugyanis egy kalap alá vesznek két országot, amelyek akkoriban ideológiai ellenfelei voltak egymásnak" - vélte a magyar származású német újságíró, emlékeztetve: Magyarország ugyanis 1989 májusában - Pozsgay Imre szavaival - deklarálta, hogy "nem akarja védeni más államok határait", ami alatt az NDK határait és a berlini falat értették. Eközben az akkori Csehszlovákia megpróbálta fenntartani a "népek szocialista börtönét".

Ami Prágában történt, nem lett volna lehetséges anélkül, ami előzőleg Magyarországon és Lengyelországban lezajlott. Budapest és Varsó ugyanakkor haladt a saját útján - Prága és Kelet-Berlin ellenséges megnyilvánulásai dacára - vélekedett a lap.

"Ám Steinmeiernek ma nem a történelmi következetesség a fontos. Ő örül annak, hogy alaposan benőtte a fű az egykori - a Német Szociáldemokrata Pártban is létezett - véleményeket. Akkoriban ugyanis sokan - túlságosan is sokan - tekintették Walesát Gdanskban és Pozsgayt Budapesten inkább a szovjet rendszer nyugalmát zavaró tényezőknek, mint Kelet-Európa felszabadítóinak" - írta Georg Paul Hefty.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?