<p>A megyei választások kapcsán egyre inkább azok az interpretációk kezdenek uralkodóvá válni, hogy a kormánypártok – élükön a Smerrel – fölényes, de legalábbis egyértelmű győzelmet arattak. Ez azonban nem igaz, elég egy kicsit a számok mögé nézni. Ami a megyeelnököket illeti, itt egyenesen lehengerlőnek tűnik a Smer győzelme, nem szabad azonban elfelejteni, hogy Nyitra megyében az amorf „szlovák” koalíció jelöltje nyert, egyebek között a KDH és az SDKÚ szavazataival, Besztercebánya megyében pedig Vladimír Maňka győzött kis fölénnyel és MKP-s támogatással, Kassáról nem is beszélve, ahol az MKP és a Híd is Zdenko Trebuľa mögé állt.</p><!-- AddThis Button BEGIN -->
<a class="addthis_button" href="http://www.addthis.com/bookmark.php?v=250&pub=xa-4ae87eb4619b4553">… src="http://s7.addthis.com/static/btn/v2/lg-share-en.gif" alt="Bookmark and Share" style="border: 0pt none " height="16" width="125" /></a>
<script src="http://s7.addthis.com/js/250/addthis_widget.js#pub=xa-4ae87eb4619b4553&…; type="text/javascript">
</script>
<!-- AddThis Button END -->
7:1? Ugyan kérem!
A nagyszombati nyertes meg elvileg függetlenként indult. A nyolc megyeelnökből így nagy jóindulattal is csak ötben beszélhetünk a kormánypártok jelöltjeinek győzelméről.
A megyei önkormányzatokban még inkább az ellenzék javára billen a mérleg nyelve. Pozsony megyében nagy fölényük van, de Nagyszombat megyében is a 40-ből 22 helyet hódított el az MKPés a KDH–SDKÚ koalíciója fele-fele arányban. Eperjesen döntetlenközeli lett a végeredmény: 26:25 a képviselői székek száma a HZDS–Smer és a KDH–SDKÚ számára, a törpepártok és a függetlenek alkotják a mérleg nyelvét. (Az is megérne egy elemzést, miként befolyásolták a végeredményt az állítólag nagy számban előforduló szavazatvásárlások.) Nyitrán a „szlovák” koalíció újra besorolhatatlan, de ha az általa szerzett 38 helyből csak 15-öt írunk a KDH–SDKÚ koalíció számára, akkor ez azMKP13 képviselőjével már ellenzéki többséget jelenthetne a megyei közgyűlésben. Az igazság az, hogy a 8 megyéből a kormánypártoknak csak háromban van abszolút többségük a képviselő-testületekben (Besztercebánya, Kassa, Trencsén), Zsolnán (ahol 2 képviselőjük hiányzik a többséghez) és Eperjesen a minipártok és a függetlenek támogatására szorulnak, Nyitrán az etnikai jelleg miatt besorolhatatlan a végeredmény, két megyében meg egyértelmű ellenzéki többség született.
A Robert Fico kormányfő által hirdetett dicső győzelem képe leginkább akkor foszlik szét, ha a képviselőjelöltekre leadott szavazatok számát nézzük. Igaz, ezeket szinte lehetetlen egyértelműen a kormányon vagy ellenzékben levő pártokhoz kapcsolni a nagyszámú furcsa koalíció és a besorolhatatlan kis párt miatt, de nagy vonalakban kivehetők az erőviszonyok. Richard Sulík, a Szabadság és Szolidaritás (SaS) frontembere kiszámolta, hogy a 981 ezer érvényes voksot leadó választó 4 millió 177 ezer szavazata közül 1,67 millió köthető a baloldali (kormánypárti) és 1,8 millió a jobboldali (ellenzéki) jelöltekhez – a többit a független jelöltek kapták. Sulík ennek kapcsán az első jobboldali győzelemről beszél. Még ha ezt túl optimistának tartjuk is, és némileg korrigáljuk számításait a baloldal javára, akkor is legfeljebb fele-fele arányú kormánypárti–ellenzéki szavazatmegoszlást találunk. Ezt torzította el a többségi választási rendszer enyhe fölénnyé a megyei képviselők számát illetően. A tények tükrében azonban semmiképpen sem beszélhetünk a kormányoldal fölényes győzelméről.
Az persze már egy másik téma, hogy a választások súlya és elsősorban a rendkívül alacsony részvételi arány miatt milyen relevanciája van a voksolásnak az országos politikára és jövő évi parlamenti választásokra nézve.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.