Strasbourg/Pozsony. Az Európai Bizottság szerint az első tagjelölt országok nem 2002-ben, hanem csak 2004-ben csatlakozhatnak az EU-hoz. Ezt rögzíti az a stratégiai dokumentum, amelyet a bizottság tegnapi strasbourgi ülésén fogadtak el.
2004-ben Szlovákia is csatlakozhat a fejlett nyugati világhoz
Strasbourg/Pozsony. Az Európai Bizottság szerint az első tagjelölt országok nem 2002-ben, hanem csak 2004-ben csatlakozhatnak az EU-hoz. Ezt rögzíti az a stratégiai dokumentum, amelyet a bizottság tegnapi strasbourgi ülésén fogadtak el. Az EU jövőre akár tíz országot is meghívhat a három év múlva esedékes első bővítési körbe. Ehhez Szlovákia is teljesíti a politikai feltételeket. Az EU országjelentésében működő piacgazdaságnak minősítette Szlovákiát, olyan államnak, amely már a közeljövőben képes lesz felvenni a versenyt az Európai Unió tagországaival. A pozitívumok mellett az Európai Bizottság rámutatott a hiányosságokra is. "A korrupció továbbra is nyugtalanságra ad okot" - állapította meg. A testület szerint ezért Pozsonynak mindent meg kell tennie ennek a jelenségnek a megszüntetésére. Kritikus hangnemben fogalmaz a jelentés a szlovákiai romák helyzetével kapcsolatban is. Rámutat az oktatásban tapasztalható diszkriminációra, a cigány gyermekek elkülönítésére, a rossz lakáshelyzetre, és kitér Karol Sendrei halálára is. Az esettel összefüggésben a bizottság szükségesnek tartja a rendőrök kiképzésnek javítását. Ami a gazdasági helyzetet illeti, Pozsonynak sikerült megőriznie a makroökonómiai stabilitást. Növekedés következett be, ám a munkanélküliség továbbra is magas, és nagy a különbség a nyugati és a keleti régiók között.
Csáky Pál kiegyensúlyozottnak minősítette a kisebbségi és regionális politika értékelését. A miniszterelnök-helyettes szerint a hiányosságok a késlekedő közigazgatási reformmal függnek össze. A magyar politikus örömmel fogadta, hogy Európa nagyra értékeli a kisebbségi nyelvi charta elfogadását. (s, t, ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.