<p>Több mint harminc éven át tartó restaurálás után újra látogatható Rómában a város egyik legrégebbi temploma, a Forum Romanumon álló Santa Maria Antiqua, amelyet falfreskói miatt a középkori Sixtus-kápolnának is neveznek.</p>
Újra látogatható a középkori Sixtus-kápolna
A szenteket, mártírokat, királynőket, pápákat és uralkodókat ábrázoló freskók mintegy 2,7 millió eurós helyreállítási költségeit az olasz állam és a legnagyobb nemzetközi magán műemlékvédő szervezet, a World Monuments Fund fedezte - írja az MTI.
„Ez a templom a koraközépkor Sixtus-kápolnája” – mondta Maria Andaloro művészettörténész, arra utalva, hogy a templom a római és a bizánci birodalom közötti keresztény világ figuratív művészetének legjavát őrzi.
Az 5. században épített és felszentelt Santa Maria Antiqua volt az első keresztény épület a Forum Romanumon. Kicsivel később, a 6. században festették a templom falfelületének jelentős részét lefedő, bibliai témájú képeket. A freskók az ember teremtésétől az utolsó ítéletig ábrázolnak jeleneteket, csakúgy mint a később épült vatikáni Sixtus-kápolna remekművei. A Santa Maria Antiqua páratlan művészettörténeti emléknek számít, mert túlélte a 8. századi képrombolás időszakát. A templom azonban megsérült egy 847-es földrengésben és egészen 1900-ig magára hagyva állt a Forum Romanum területén. Az épület és a freskók restaurálásához 1980-ban fogtak hozzá, a képek szakszerű helyreállítása azonban csak 2004-ben kezdődött.
A templom legértékesebb kincsei közé tartozik egy Szűz Máriát és a gyermeket ábrázoló kép, amely egyike a világ legrégebbi ismert keresztény ikonjainak. A földrengést követően az alkotást átszállították egy másik római templomba, mostanra azonban visszavitték eredeti helyére.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.