Találjon rá a legolcsóbb repülőjegyre

<p>Mennyibe kerül egy repülőjegy? Miért van az, hogy tegnap még olcsóbb volt, ma pedig már duplájába kerül ugyanaz a jegy? Hogyan találjuk meg a legolcsóbb jegyet? Várjunk az új akcióra, vagy pedig azonnal csapjunk le a kedvező ajánlatra? Ilyen és ehhez hasonló kérdések merülhetnek fel azokban, akik olcsó repülőjegyre vadásznak. Tanácsainkkal segítünk eligazodni a repülőjegyek világában.</p>

SZABÓ LÁSZLÓ

Aki repülőjegyet szeretne vásárolni, annak érdemes már jóval előtte figyelni az árak alakulását, hogy pontosan fel tudja mérni, mennyi egy átlagos jegyár az adott városba. Az árak ugyanis folyamatosan változnak, így sokszor szinte azonnal le kell csapni a legjobb ajánlatra. Az árak figyelését megkönnyíti, ha feliratkozunk néhány légitársaság és repülőjegy-értékesítő portál hírlevelére. Így mindig első kézből értesülünk a legkedvezőbb ajánlatokról, és lehet, olyan árak szerepelnek a hírlevélben, hogy még az is elgondolkozik az utazáson, aki addig nem tervezte. Ki tud ellenállni például egy minden adót és illetéket tartalmazó 320 eurós New Yorki-i retúr repülőjegynek? Az ilyen és ehhez hasonló árak beindítják az utazni vágyók fantáziáját.

Mennyibe kerül egy repülőjegy?

Az EU nyomása miatt egyre több oldalon szerepel a végső ár, így az ott feltüntetett összegen felül a légitársaság már nem számol fel egyéb adót és illetéket. Ez a nemzeti légitársaságok oldalain már alap. A legtöbb fapados azonban továbbra is a régi rendszert alkalmazza, azaz a legtöbb esetben az első lépésben csak a jegy ára szerepel, majd jönnek a repülőtéri illetékek, az adók és a végösszeg. Ám ez a végösszeg még mindig csak a szállításra vonatkozik, így aki poggyászt szeretne feladni, annak újabb tétel kerül a számlára, a kártyás fizetésért is megjelenik egy újabb illeték, néhány légitársaság már a bejelentkezésért (webcheck-in) is felszámol 10 eurót, sőt, ha otthon elfelejtjük kinyomtatni a beszállókártyát, akkor a repülőtéren ez további 40 euróba kerül. A különböző gyűjtőoldalak politikája is változó, sokszor már a végső, fizetendő ár szerepel az oldalon, ám sok esetben még ehhez hozzáadnak egy úgynevezett kezelési költséget, ez általában 15-20 euró között mozog. Bizonyos oldalakon megjelent a naptárnézet, azaz egy hónapos intervallumban látjuk, hogy melyik nap kell indulnunk, és melyik nap legyen a visszaút, hogy a legolcsóbb tarifával utazhassunk. Ez elsősorban azoknak lehet kedvező, akik rugalmasak, akiknek mindegy, melyik héten, melyik nap utaznak.

Mikor foglaljunk?

Ha olcsó repülőjegyet keresünk, akkor semmiképpen sem szabad azonnal ráugrani az 5 eurós ajánlatra, mert lehet, hogy az öt euró végül 150 euró lesz. Mindig a végső árat kell összehasonlítani. Általában elmondható, hogy Európába a legnépszerűbb városokba (London, Párizs, Dublin, Róma, Berlin, Madrid stb.) már 100-120 euró körüli átlagáron kaphatunk jegyet. Néhány népszerű városba azonban ennél drágábban tudunk csak eljutni, ilyen például Barcelona, Lisszabon vagy Moszkva. Ezekbe az átlagár 180-200 euró, de kis szerencsével már rábukkanhatunk egy 120-140 eurós jegyre is.

Ha a tengerentúlra, Ázsiába, Ausztráliába vagy Afrikába utazunk, akkor valamivel könnyebb a dolgunk, oda ugyanis csak nemzeti légitársaságok üzemeltetnek járatokat, így egyszerűbb összehasonlítani az árakat. Itt azonban még inkább igaz, hogy néhány hétig figyelni kell az akciókat, az árakat, ezzel ugyanis sokszor akár több száz eurót is megspórolhatunk. Egy példával illusztrálva: januárra a minap még 640 euróba került a legolcsóbb jegy Pekingbe, tegnap (hétfőn – a szerk. megj.) azonban már 355 euróért is foglalható volt egy Budapest–Peking retúrjegy, minden illetékkel. Azaz ha van időnk, akkor megéri várni, akciókat figyelni. Ha azonban rövid időn belül el kell utaznunk, akkor nem érdemes akciókra várni, akkor sokkal jobban járunk, ha azonnal megvesszük a legolcsóbbnak tűnő jegyet. Elképzelhető, hogy lesz még olcsóbb jegy, de annak valószínűsége, hogy emelkedik az ár, sokkal nagyobb. A légitársaságok árpolitikája ugyanis éppen úgy van kialakítva, hogy minél közelebb vagyunk az induláshoz, annál kevesebb a hely a fedélzeten, és minél kevesebb a hely, annál drágább a jegy.

Aki utazni szeretne, annak megéri már egy hónappal előtte figyelni az árakat, ajánlatokat. Így szinte biztos, hogy a legkedvezőbb áron utazik a kiszemelt városba.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?