Tokió a gasztronómiai fővárosTokió lett a gasztronómia fővárosa, miután a Michelin-kalauz 2010-es kiadványában a japán főváros 11 éttermét jutalmazta a maximális három csillaggal. Az eddig legjobbnak számító Párizsban „csak” tíz háromcsillagos étterem található.
RÖVIDEN
Tokió a gasztronómiai főváros
Tokió lett a gasztronómia fővárosa, miután a Michelin-kalauz 2010-es kiadványában a japán főváros 11 éttermét jutalmazta a maximális három csillaggal. Az eddig legjobbnak számító Párizsban „csak” tíz háromcsillagos étterem található. A 11 háromcsillagos mellett idén már (a tavalyi 36 után) 42 kétcsillagos és (a tavalyi 128 után) 144 egycsillagos étterem is található a japán fővárosban. A csillaggal jutalmazott tokiói éttermek kétharmada japán konyhát kínál, a többiek elsősorban francia, kínai, olasz és spanyol jellegűek. Bár a fővárosok csatájában Tokió győzött, az országok között továbbra is Franciaország áll az élen 25 háromcsillagos éttermével, szemben Japánnal, ahol a fővároson kívül csak 7 háromcsillagos éttermet találni.
A bécsi repülőtér megszenvedi a válságot
A bécsi repülőtér a nagy nyugat-európai repterekhez képest jobban megszenvedi a válságot; az üzemeltető Flughafen Wien AG napokban közölt pénzügyi jelentése szerint főként a kelet-európai forgalom átlagon felüli visszaesése miatt 2009-ben az utasforgalom 9 százalékos csökkenésére kell számítani, míg például a frankfurti repülőtéren szerényebb, 5-7 százalékos visszaesés várható – írta a német Handelsblatt. A társaság működési eredménye (EBIT) az egy évvel korábbi 42,9 millió euróról 36,1 millió euróra csökkent a harmadik negyedévben, a bevétel pedig 129,8 millió euró volt, szemben a tavalyi 145,3 millió euróval. Az adózás utáni nyereség 26,6 millió euró, ami ugyan jobb az elemzői várakozások 25 milliós profitot valószínűsítő átlagánál, de jóval kevesebb a 2008 harmadik negyedévi 34,3 millió eurónál – foglalta össze a német üzleti lap online kiadásában a jelentés fő számait.
Csökkent Törökország turisztikai bevétele
Törökország idei idegenforgalmi bevétele 6-7 százalékkal csökken a tavalyihoz képest – közölte a török szállodaszövetség. Törökország idegenforgalmi bevétele tavaly 21,9 milliárd dollárra nőtt a 2007. évi 18,5 milliárd dollárról. Az idei harmadik negyedévi ágazati bevétel 9,53 milliárd dollárt tett ki, ez 4,6 százalékkal marad el a tavalyi év azonos időszakához képest. Az idei első kilenc hónapban az idegenforgalmi bevétel 16,24 milliárd dollárra csökkent az egy évvel korábbi 17,46 milliárd dollárról.
Veszteséges az Air France-KLM
A világ legnagyobb bevételű légitársasága, a francia–holland Air France-KLM 147 millió euró adó utáni veszteségről számolt be a szeptemberrel véget ért második negyedévben. Egy évvel korábban 27 millió euró volt a profit. Elemzők kisebb, átlagosan 102 millió eurós veszteséget vártak. A társaság bevétele éves összehasonlításban 19 százalékkal 5,61 milliárd euróra csökkent. A gyorsjelentés üzemi eredmény mezőjében mínusz 47 millió euró került az egy évvel korábbi 391 millió eurós nyereség után. Az áprilisban kezdődött üzleti év első felét tekintve az Air France-KLM adó utáni vesztesége 573 millió euró volt, szemben az egy évvel korábbi 176 millió euró nyereséggel. A bevétel 19 százalékkal maradt el a tavalyitól, 10,78 milliárd euró volt. (mti, szl)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.