Így kereshetünk pénzt túlfoglalásért

<p>A legtöbb légitársaság túlfoglalja a gépeit. Ilyenkor akár le is maradhatunk a járatunkról, igaz, a célállomásra mindenképpen eljutunk, csak nem úgy, és nem akkor, mint ahogy terveztük. De ha ilyenbe futunk, még pénzt is kereshetünk vele, akár 600 eurót is, de mindenképpen jól járhatunk. Mutatjuk, hogyan.</p>

Mi az a túlfoglalás?

Akkor beszélünk túlfoglalásról (overbooking), ha több helyet adott el a fuvarozó, mint amennyi hely van a gépen. Arra számít ugyanis, hogy biztosan lesz olyan utas, aki nem jelenik meg a check-innél, megbetegszik, lekési a csatlakozást, vagy egyéb ok miatt, de nem utazik a géppel. Vagyis egy példával illusztrálva, ha az Air France Párizsból New Yorkba tartó gépén 422 hely van, ám a francia légitársaság 447 jegyet adott el az adott járatra. De 428 utas szeretne utazni. Vagyis hat főnek nincs helye a gépen.

Mi történik túlfoglaláskor?

A fenti (és hasonló) esetben a légitársaság első lépésben önkénteseket keres. Vagyis olyanokat, akik vállalják, hogy nem utaznak azzal a géppel (ez esetben az utas sem boszszankodik, a légitársaság is jól jár). Ha van megfelelő számú önkéntes, akkor nincs gond. Ha nincs, akkor a fuvarozó határozza meg, ki az, aki a meglévő foglalás ellenére mégsem utazhat. Az önkéntes – vagy lemaradt – utasoknak a légitársaság egy másik járatot kínál fel, lehet egy későbbi gépre (a példánál maradva ugyanúgy Párizs–New York vonalon), vagy egy alternatív útvonalon (például előbb Párizs–Amszterdam, majd Amszterdam–New York a KLM vagy a Delta gépével). Ha pedig csak másnapra van hely, akkor a légitársaság köteles szállást, transzfert a hotelbe és vissza a repülőtérre, meleg étkezést (vacsora, reggeli) biztosítani. Ha bevállalós/ kalandvágyó utasok vagyunk, akkor önkéntesnek akár előre is jelentkezhetünk, a check-innél, rákérdezhetünk, van-e túlfoglalás, és jelezhetjük, hogy ha önkénteseket keresnek, akkor mi szívesen vállaljuk a járatcserét, későbbi érkezést.

Hogyan kereshetünk vele?

Ha lemaradunk a járatról (függetlenül attól, hogy önkénteskén vagy a légitársaság által kijelölt személyként), akkor az alábbi összeget kapjuk: 1500 km-ig 250 euró, 1501–3500 km között 400 euró, és 3501 km-nél hosszabb útvonalak esetében 600 euró. Kérhetünk utazási utalványt is, ez esetben a légitársaságok a gyakorlatban mindig magasabb összeget adnak (általában 20–40 százalékkal), hogy ezzel is motiválják az utast, hogy azt válassza, és újra velük repüljön (az utalvány egy évig érvényes, addig lehet vele foglalni). Ha az eredeti járat érkezési időpontjához képest az alternatív útvonal csak kis késéssel érkezik a célállomásra (3-4-5 óra a kilométerszintek függvényében), akkor a légitársaság felezheti a kártérítés összegét. Fontos, hogy ezek a szabályok csak az unióból induló járatokra érvényesek, hazaút esetén pedig csak az unióban bejegyzett légitársaságokra. A többi fuvarozó ettől eltérő szabályokat alkalmazhat, amely lehet kedvezőbb, de akár kedvezőtlenebb is. Van olyan légitársaság, amely az útvonallal megegyező ingyenjegyet ad a lemaradt utasnak.

Mindenki jól jár

A túlfoglalás nem etikátlan, teljesen szokásos a légi iparban, mert a gyakorlat azt mutatja, hogy az esetek többségében valóban vannak olyan utasok, akik valamilyen oknál fogva mégsem utaznak. A légitársaság pedig így tudja növelni a bevételét, és így tudja elérni, hogy teljes vagy maximális kihasználtsággal üzemeltesse a járatait. És mint azt a fenti példák is mutatják, az utas is jól jár, hiszen mindenképpen eljut a célállomásra (igaz, más járattal, és némi késéssel), és még pénzt is kereshet vele, vagy egy (vagy akár több) repülőjegyre való utalványt is kaphat, és így ingyen utazhat a következő alkalommal. Azaz mindenki jól jár.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?