<p>A mindig nyüzsgő városban szikrázó napsütés fogadott minket a szeptember végi hosszú hétvégén. Miután megérkeztünk a Fiumicino repülőtérre, megcéloztuk atájékoztató irodát, ahol a város kinagyított térképén sétálva lehet hasznos információkhoz, térképhez és programfüzetekhez jutni.</p>
Hétvégi séta Róma utcáin
GAJDOS EMESE
Érdemes megvenni a 3 napra szóló Roma Passt, ha múzeumlátogatást és sok buszozást, metrózást tervezünk a városban. Miután kellő mennyiségű ismerettel vérteztük fel magunkat, a vonatok felé vettük az irányt. A Leonardo express a Termini pályaudvarhoz szállítja az utasokat 11 euróért, míg hagyományos vonattal a Tiburtina állomásra juthatunk el.
A nem túl jó hírnévnek örvendő Termini pályaudvar közelében, két metrómegálló között foglalunk szobát. A hostelekkel, szállodákkal és különböző nemzetek gyorsétkezdéivel teli városnegyed hemzseg a turistáktól. Minden megtalálható itt a gyrost és olasz tésztákat kínáló talponállóktól a táskákat és cipőket áruló ázsiaiak standjain át egészen a kínai ruhaüzletekig. A főpályaudvar tökéletes kiindulópontnak bizonyult a város bebarangolásához, mivel a város két metróvonala itt keresztezi egymást, továbbá számtalan busz indul a vasútállomás előtti térről.
Vatikáni sétával kezdtük a római vakációt. A hatalmas Szent Péter tér könnyen megközelíthető metróval, a tömeget követve az irányt sem lehet eltéveszteni. Bármilyen kánikula tombol is a városban, az ingyenesen látogatható bazilikába térd feletti szoknyában, rövidnadrágban és fedetlen vállal tilos a belépés. Két elszánt biztonsági őr pásztázta a turisták ruházatát és szigorúan utasították ki a sorból azokat, akik túl merész öltözékben érkeztek az építészeti remekműhöz. A mintegy 60000 főt befogadni képes bazilikát II. Gyula pápa építtette a XVI. század elején Szent Péter apostol sírjára. A monumetális építmény bejárására érdemes időt szánni, a lenyűgöző szobrok, oldalkápolnák és a hatalmas bronzbaldachin részleteiben könnyen el lehet merülni. Az alagsorban található II. János Pál pápa síremléke, ahol mindig sok érdeklődő időzik. Feljutni a kupolához szintén időt és türelmet igénylő feladat, azonban a hatalmas városra nyíló kilátás elfeledteti a fáradtságot.
A Vatikán másik leglátogatottabb helyszíne a Vatikáni múzeumban található Sixtusi kápolna, melyet IV. Sixtus pápa építtetett. A világszerte ismert festményekkel díszített kápolnához vezető utat szinte minden teremben táblákkal, feliratokkal jelzik. Hatalmas élmény a pápák által felhalmozott kincseket bemutató vitrinek között sétálni, a végeláthatatlan folyosókat díszítő, falra festett térképek előtt időzni, majd megérkezni a híres kápolnába. A teremőrök itt is szigorúak voltak, határozott mozdulatokkal állították fel a lépcsőkön pihenő nézelődőket és erélyesen jelezték az összezsúfolódott turistahadnak, hogy ne fotózzanak és csendben csodálják a remekműveket.
A Vatikánból érdemes átsétálni a Tevere partján álló Hadrianus Mauzóleumhoz, vagy ismertebb nevén az Angyalvárhoz, melyet Hadrianus császár, római kormányzó építtetett maga és családja számára. Az építmény közel ezer évig erődítményként és várként működött, ma múzeum található benne. 1280-tól egy fedett járat köti össze az Angyalvárat a Vatikánnal, amely a pápák menedékhelyéül szolgált.
A folyóparton sétálva fedeztük fel a város egyik legszebb hídját, az Angyalvárhoz vezető Sant'Angelo hidat, melyet Péter és Pál apostol szobra, valamint 10 angyal díszít. A folyótól kissé eltávolodva hangulatos terekbe torkolló, kanyargós utcákkal teli városrészbe jutunk. A csodás épületekkel körbevett, ovális alakú Piazza Navona egykor Róma leghíresebb piacának adott otthont, ma éttermeivel, kávézóival, mutatványosaival és óriási szökőkútjával kihagyhatatlan látványosság. A tértől már csak néhány percet kell turistacsoportok között szlalomozni, hogy eljussunk a lenyűgöző méretű kupolával fedett Pantheonba, mely több híres ember nyughelye, itt nyugszik Raffaello, valamint Itália első királya, I. Viktor Emmanuel is. Az épülettől kisebb sétával megközelíthető egy kicsi, de különleges tér, ahol tapasztalataink szerint a városban a legmagasabb az egy négyzetméterre eső turisták száma. Mindez azzal magyarázható, hogy három út kereszteződésében itt található a Róma egyik jelképének számító Trevi kút, mely az ókori Rómában az Aqua Virgo vízvezeték végpontja volt. Érdemes a kora reggeli órákban felkeresni a kutat, ha nem csak ismeretlen nézelődőkkel teli fotókon szeretnénk megörökíteni ezt a monumentális alkotást.
Természetesen a metróval egyszerűen megközelíthető Colosseum bebarangolása is része minden római felfedező útnak. A bejárat közelében gladiátornak öltözött férfiak igyekeznek közös fotózásra bíztatni a sorban állás előtt még megpihenő látogatókat. A Roma Pass kártyának köszönhetően külön sorban, a tömeget elkerülve lehet bejutni a hatalmas arénába, mely egykor gladiátorok és vadállatok véres küzdelmének volt a helyszíne. A Colossummal szemben található a lenyűgöző kultúráról tanúskodó Forum Romanum, az ókori Róma központi tere, ahol több templom, bazilika és diadalív maradt fenn. A Capitolium dombra vezető hosszú lépcsősor leküzdésével lehet eljutni abba a kis utcába, ahonnan a Forum Romanum minden építménye alaposan szemügyre vehető.
A turistáktól hemzsegő látnivalóktól érdemes kissé eltávolodni, és a folyó túlpartján elterelő, szűk utcákkal szabdalt Trastevere városrészbe látogatni. Ez az hely, ahol még láthatunk ablakok közé kifeszített kötélen száradó ruhákat és vadszőlővel befuttatott házfalakat. A hosszú sétákat, a megerőltető gyaloglást leginkább a városból vonattal 40 perc alatt megközelíthető tengerparton érdemes kipihenni. Szeptember végén homokos, tiszta strand és fürdőzésre csábító hullámok koronázták meg római vakációnkat.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.